Haşere Rehberi

Yürüyen Haşerler,Uçan Haşereler, Kemirgenler,Diğer Haşereler

featured project

Akarlar (Mite) İlaçlama

Akarlar (Mite) İlaçlama, istanbul Akarlar (Mite) ilaçlama firmaları,Akarlar (Mite) İlaçlama şirketleri, istanbul Akarlar (Mite) ilaçlama, Akarlar (Mite) İlaçlama Mite canlısı, toz içinde yaşar ve çoğalır. İnsan bedeninden dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir canlı türüdür. Mayt haşeresi -toz akarı- bazı hayvanların ve insanların deri döküntüleri ile yaşamlarını sürdürürler. 140-160 kadarmite (mayt-akar) türü bulunmaktadır. İnsanların vücudunda milyarlarca miteyaşamını sürdürebilmektedir. Toz akarı olarak da bilinen mite canlısı ancak mikroskop yardımıyla ile görülebilir. Mite genel olarak tozlu ortamlarda ve nemli yerlerde bulunur, görülür. . Mite canlısı insanlar için tehlikeli bir haşeredir.. Bronşit ve astım hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bazı kişilerde ise alerjiye sebep olabilir. Mite haşeresi evinizde yün, yastık, halı, battaniye, yorganlarda, çocukların oynadığı çeşitli oyuncaklarda , koltuklarda, ve yataklarımızda bulunabilirler.

Akarlar (Mite) İlaçlama, istanbul Akarlar (Mite) ilaçlama firmaları,Akarlar (Mite) İlaçlama şirketleri, istanbul Akarlar (Mite) ilaçlama,Akarlar (Mite) İlaçlama Mite böceği genel olarak ve sıcak ortamları sever. Yataklarımız onlar için ideal yaşam alanıdır. Mite tedavisi çok zor olan astım hastalığına sebep olur. Astım insan doğumunun başında yani bebeklikte başlar ve insan ömrünü her yönüyle etkiler. Astımı olan insan solunumda zorlanır. Astım çoğu zaman nefes darlığına ve ölüme sebebiyet verir.Mite den dolayısıyla astımdan korunmak için bazı dikkat etmemiz gereken şeyleri sıralayalım. Yün yatak, yorgan yastık, yerine silikon ve elyaftan yapılan ürünleri kullanmak mite oluşmasını engeller.

Mite oluşumundan kaçmak için neler yapılabilir:

Antibakteriyel yatak kullanmak gerekir. Odalar özellikle yatak odaları her gün havalandırılmalı. Yatak odalarında mümkün oldukça halı ve kilim gibi eşyalar kullanılmamalı. Bunlar arasında tercih yapılması gerekiyorsa halı yerine kilim tercih edilmeli. Çocuklarınızın peluş oyuncaklarını buzdolabı poşetine koyup ağzını bağlayıp sonra buzluğa yerleştirmeli en az 45 dakika bekletilmeli. Çünkü mite soğuğu sevmez ve ölür. Emiş gücü yüksek olan özel elektrik süpürgeleri tercih edilmeli. Bu önlemler Mite’nin yok olmasını sağlamaz sadece azaltabilir. Bu böceklerin tamamen yok olması için evlere periyodik olarak böcek ilaçlama uygulaması yapılması gerekmektedir.

Akarlar (Mite) İlaçlama, istanbul Akarlar (Mite) ilaçlama firmaları,Akarlar (Mite) İlaçlama şirketleri, istanbul Akarlar (Mite) ilaçlama,Akarlar (Mite) İlaçlama

MİTE (TOZ AKARLARI) İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULAR

1-Mite ve toz akarı aynı parazitler midir? Mite ve toz akarı aynı parazittir ve her iki isimle de anılırlar. Mite mayt diye okunur. 2-Mite nedir? Mite insanların ve diğer bazı canlıların vücudundan dökülen deri parçalıyla beslenen (türüne göre değişiklik gösterebilen ) küçük parazitlerdir. 3-Ev içinde yaşayan mite daha çok nerde barınır? Ev içinde yaşayan mite nemin ve sıcağın olduğu tozlu ortamları yaşamak için tercih eder. Özellikle yün yastık, yorgan, battaniye, halı ve yünlü olan tüm kumaşlarda barınır. Mite çocuklarımızın severek oynadığı pelüş oyuncaklarda çokça bulunur. 4-Mite ne ile beslenir? Evde yaşayan mite haşeresi insanlardan dökülen deriler üzerinde bulunur, bazen de insan derisinden içeri girerler bu arada insan vücudunda batmalar hissedilir. Mite insan ve hayvan derileri üzerinde ve deri içine girerek kan emerek beslenir. 5-Mite den kurtulmak için yastık ve yorgan gibi eşyalarımızdan vazgeçmek mi gerekir? Mite böceğinden kurtulmak için mutlaka ilaçlama şirketinden yardım alınmalıdır. Yatak ve yorganlarınızı tabi ki atmayın sadece bir telefon kadar size yakın olan böcek ilaçlama servisimizi arayın sizi bu sıkıntıdan kurtaralım. 6-Mite hangi hastalığa sebep olur? Mitelerin dışkıları ve döküntüleri havaya karışır ve solunum yoluyla bize gelir. Bu sayede mite insan hayatını cehenneme çeviren alerjik hastalıklara, astıma ve bronşite neden olur. 7-Çocuklarımızı mite den nasıl koruruz? Çocuklarımızı mite den koruyabilmek için ev ve yaşama alanlarımızı periyodik ilaçlama yaptırmalıyız. Çocuklarımızın oyun oynaması için pelüş oyuncakları tercih etmemeliyiz. Eğer mutlaka bu oyuncaklar varsa kullanılacaksa onlara da ilaç uygulanmalıdır. Odalarınızı sıklıkla havalandırmamız gerekir, yastık ve yorganlarımızın yün olmamasına dikkat edin. Yattığımız yatağın anti bakteriyel olmasını tercih ediniz. Mite ilaçlaması için mutlaka profesyonel böcek ilaçlama servisi olan şirketimizden destek alın 8-Mite den elektrikli süpürge yardımı ile kurtulmamız mümkün mü? Mite için özel olarak elektrik süpürge üreticileri vakum gücü yüksek olan süpürgeler ürettiler. Bu süpürgeyi kullanmak diğer süpürgelere oranla daha sağlıklıdır. Bu canlılardan kurtulmanın en iyi yolu periyodik olarak ilaçlanmasıdır. 9-Astımın ve bronşitin insanlarda oluşmasının sebebi nedir? Astıma ve bronşite sebep olan birçok faktör olabilir. Yapılan bilimsel, akademik araştırmalar neticesinde tüm dünyada astım oluşumunda en etkili sebep evde bulunan mite (mayt) dir. 10-Mite den kurtulmak için ilaç firmasından yardım almalı mıyız? Mite den kurtulmak için mutlaka konusunda uzman ilaçlama şirketimizden yardım isteyin. Kendi başımıza aldığımız önlemler mayt denen küçük ve gözle görülmeyen bu canlılar için yetersiz kalır ve mutlaka böcek ilaçlama servisinden ilaçlama uygulaması isteyiniz.

Ev tozu mayt alerjisi

Ev tozu mayt, küf sporları, hayvan kürkü ve tüyü, bütün sene mevcut olan yıllık rinit’in ’tekrarlanan’ semptomlarını tetiklemekten sorumludur. Semptomlar, mevsimsel alerjik rinitinki ile aynıdır, ancak burun tıkanması ve sinüslerin iltihaplanması, (sinusitis) sık sık görülen komplikasyonlardır. Birçok şikayete, gerçek hayatta bütün ev tozlarında bulunamayan, fakat münhasıran yatakta bulunan ev tozu maytı sebep olur. Çalışmalar, yatakta bulunan tozun, yerde bulunan tozdakinden % 100 daha yüksek konsantrasyonlarda toz maytı içerdiğini göstermiştir.

Mayt, sadece aşağıdaki şartların hakim olduğu yerlerde yaşar ve ürer (alerji yaratan etkenler üretir): Mevcut çok miktarda yiyecek (Bunlar daha ziyade çürümüş epital hücrelerini yerler). 20°C civarında daimi sıcaklık, % 60-80 arasında nem. Güneş ışığının olmaması (güneş ışınları maytları imha eder). Yatak, yüksek miktarda yiyecek (epitel hücreleri) ve insan vücudu tarafından verilen ısı ve nem içerdiğinden, maytlar için ideal bir yaşam çevresi sunar; ısı ve nem şartları en iyi durumdadır. Aynı zamanda güneş ışığının olmaması tam olarak sağlanmıştır. Dermatophagoides pteronyssimus adı verilen, ev tozu hassasiyeti veren alerji yaratan etkenlere eşdeğerde olan maytın metabolizma ürünü, kronik inatçı alerjik rinite sebep olan alerji yaratan etkenler arasında en çok bilinen ve en yaygın olan alerji yaratan ekenlerden biridir. Alerji semptomları iyi bilinmektedir: Hapşırma, rhinorrhea (burun akıntısı), burun kaşınması, burun tıkanması, gözlerin ve damağın kaşınması.

Şikayetlere, aşağıdaki durumlarda ev tuzu maytı sebebiyet verebilir : Aile içinde bir takım alerjik hastalıkların zaten meydana gelmiş olması. Bir Antibiyotik tedavisinden sonra dahi, semptomlar iyileşmez. Burun şikayetleri ateş olmadan görülür. Alerji erkek çocuklarda daha sıktır. Alerji menşeli bir hastalığın zaten hastada görülmesi durumunda. Semptomlar daima verilen bir yer ile (örneğin yatak odası) ilgilidir. Daha kalın akıntı ile birleşen burun tıkanması gece görülür. 7-10 günden fazla süren sulu burun akıntısı. Alerjik hastalık büyük bir olasılıkla yeni doğan çocuklarda görülür.


featured project

Akrep İlaçlama

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir. Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

AKREP İLAÇLAMA

Akrep ilaçlama yapılırken öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır. Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur.

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur. Birçok akrep çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerin bazıları zehirsiz fakat tehlike arz eden türlerdir. Akrep sokmalarına ve yaralanmalarına dikkat edilmelidir. Birçok akrep çeşidi karlıağaç akreplerdsadsa bölgeler hariç hemen hemen her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşarlar. Genellikle tropikal ve tropikaltı iklim kuşaklarında yaygındırlar. Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından her zaman ılık ve ıslak bölgeleri tercih ederler. Gündüz, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında ya da yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar. Akrep çeşitleri ise şöyledir; kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, toprak üstü, toprak altı, sarı ve siyah akrep olmak üzere ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcüdür. Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir.

Akrep çeşitleri ve özelikleri: Toprak üstü akrep çeşitleri; Ağaç Akrepleri ( arboreal akrepler) Ağaç yarıklarında ve ağaçların kabukları arasında bulunurlar. Kozalıklı bir ağaç türünün40 müstünde yaşarlar. Taş altı Akrepleri ( litofilik akrepler): Taş altlarında kaya yarıklarında yaşarlar. Toprak altı akrep çeşitleri; Kumcul akrepler (psammofil akrepler): Çöl gibi yumuşak kumlu ortamlarda yaşarlar, geniş ve büyük tırnakları ile sert uzun kıl taşırlar. Kazıcı akrepler (fossorial akrepler) : Kısa sert ve kuvvetli bacaklara sahiptir. Akrep çeşitlerinin karakteristik yapıları ile çok kolay tanınan ve uzunlukları 13–220 mm arasında değişen eklem bacaklılardır. Yaşadıkları ortama göre saman renginden sarıya, açık kahverenginden siyaha kadar değişen tonlarda renklere sahiptir. Sırttan ve karından basık olup vücutları, başlı göğüs ve karın olmak üzere iki bölümden oluşur. Bazı akrepler 8 yıla kadar yaşasa da doğada akreplerin ömrü azdır.

Akrep; doğası gereği beslenme amacı ile yiyecek bulabileceği alanlara yuvalarını taşırlar. Gündüzleri serin yerlerde bulunan akrepler geceleri evlerinizin içlerine girerek yatak, yorgan, ayakkabı gibi yerlerde saklanabilirler. Akrep; kendinin tehlike altında olduğu durumlarda saldırmaktadır. Aksi halde saldırgan değildir. Akrepler genel olarak zehirlidirler. Bu zehir seviyeleri çeşitlerine göre değişiklik göstermektedirler. Türkiye’ de görülen akrepler arasında öldürücü etkiyi gösteren akreplerin geneli Güneydoğu Anadolu Bölgemizde görülmektedir. Akreplerden korunma yolları; akrepler genelde çatı katlarına, depolar molozların arasına yuva yaptığından özellikle bu bölgelerin yıllık ilaçlama yapılmasına özen gösteriniz. Açık pencere ve kapılara yapacağınız sinekliklerde bu gibi haşere ve böceklerin evlerinize girmesini engelleyecektir. Genede bunların kesin çözüm olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Tek çözüm akrepler için özel uygulanan kokulu yada kokusuz olarak uygulanan özel ilaçlama firmaları ile çalışarak kesin çözümü elde edebilirsiniz.

Akrep ilaçlama da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Çok çabuk çoğalan Akrep; görüldüğü yerde öldürülmesi ile bir daha görülmeyeceği anlamına gelmez eğer yuvasında çoğalmış ise zaman içerisinde evinizde akrep görmeye devam edeceksinizdir. Akrep İlaçlama olarak evinizin özellikle akreplerin yuva olarak kullanacağı bölgelerin uzmanlar tarafından hazırlanan özel ilaçlar ile özel teknisyen ekipler tarafından detaylıca temizlenmesi gerekmektedir.

Zehirli akrep Eklem bacaklı türünden olan akrep; altı bacaklı, iki kıskaçlı ve kıvrık kuyrukları ve ucunda bulunan iğnesi ile çok zehirli canlılar arasındadır. Kurak ve sıcak iklimin olduğu bölgelerde sık görüşen akrep; nüfusun yoğun olduğu bölgelerde beslesin ihtiyacını karşılamak için bulunmaktadır. Geceleri avlanan akrep; bilinenin aksine gözleri vardır ama gece avlandıkları için görmeye gerek duymamaktadır çünkü bacaklarında bulunan algı yeteneği ile yerde olan oluşan en küçük titreşimleri hissedebilir. İstanbul bölgesinde nüfus çok yoğundur ve özellikle yaz aylarında turizm açısından artan nüfus ile birlikte sıcak havaların artması ile çevrede akreplerinde sayısında da artış olur. İstanbul akrep ilaçlama firması olarak tüm il genelinde bulunan böcek ilaçlama servisleri ile sizlere yardımcı olmaktayız.


featured project

Alman Hamam Böceği İlaçlama

Alman hamam böceği diğer adıyla ( kalorifer böceği ) diğer hamam böceklerinden farklıdır. Alman hamam böcekleri diğer türlerden daha ufak olup genellikle boyları 1,5 – 2 cm kadardır. Alman hamam böceği renk olarak kahverengi yapıdadır. Böcek ilaçlama hizmetleri arasında,Hamam böceği ilaçlama uygulaması acil ve çok gereklidir. Kendi türlrei arasında yani hamam böcekleri içinde en fazla üreyen ve çoğalan tür alman hamam böceği türüdür.>/p>

Alman hamam böcekleri yapı olarak küçük fakat çok aktiftirler. Mesela bir alman hamam böceği herhangi bir eve geldiğinde o kadar çok çoğalır ki iki yıl sonra tüm hamam böceklerinden 120 000 yumurta üremiş olabilir.. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında Kalorifer Böceği de denir. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır.

Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kata kadar bir gecede çıkabilirler. Bakkaldan ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde konutunuza giriş yapabilirler. Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.”Özellikle mobilyaların kumaş ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot vs.) arasında yuvalanırlar.

Kumaşı deler, yıpratır, ölenleri mobilyanın altına dökülür. Alman hamam böcekleri gündüzleri yuvasında dinlenirler geceleri beslenmek için yuvasından çıkıp yiyecek ararlar ve beslenirler. Işıkta ve aydınlık alanlarda gezmezler ve dolaşmayı sevmezler. Alman hamam böcekleri genel olarak sıcak ve nemli ortamlarda bulunurlar. Kalorifer böcekleri evlerde genellikle mutfaklarda, lavabo altlarında, su boruları kenarlarında, pis su akarlarında, banyoda, tuvaletlerde bolca bulunur. Bu böcekler evlere dış ortamdan ya pis suyollarından ya da alınan bir eşya ile gelir ve yerleşirler. Geldikleri yerlerden getirdikleri mikropları insanların yaşadığı yere bırakırlar ve ayrıca insanların besinlerinden beslendiği için besinlerin üzerine hem dışkı hem de salya bırakarak insanlara bu yolla birçok hastalık bulaştırırlar. Alman hamam böceği ilaçlama için hem sıvı ilaçlar kullanılır hem de jel tarzı ilaçlar kullanılır.

Bunların uygulanma şekilleri farklıdır Alman hamam böceğinden kurtulmak için mutlaka ilaçlanması gerekir bunun içinde mutlaka yasal böcek ilaçlama servislerinden bilgi alın ve böcek ilaçlama uygulaması için randevu alın. Size bu konuda her türlü desteği vermekten memnuniyet duyacağız. Alman hamam böceklerinin ilaçlanmasında jel ilaçlama , kokulu ve kokusuz ilaçlama uygulamaları yapılmaktadır. Jel böcek ilaçlama hizmetinde kaliteli bir markaya ait jel kullanılması, bu uygulamayı işinde uzman bir teknik elemanın yapması ve en önemlisi sağlık bakanlığı onaylı bir böcek ilaçlama şirketinin seçilmesi çok önemlidir.


featured project

Bit İlaçlama

Bit ve pire Haşereleri Sağlığımız tehtit eden canlılar arasında pit ve pire büyük önem taşımaktadır. Özellikle kalabalık ortamlarda çoğalmaya yatkıındır. haşereler, birçok hastalığında taşıyıcısı olabilirler. bu yüzden önlem almak için bit ilaçlamaya gerek duyulur. Haşereler, genellikle çabuk çoğalan ve tedbir alınmadığı sürece bulunduğu ortama mikrop yayan canlılardır. Birçok farklı türde görülebilen bu haşereler, seçtikleri ortamda insan sağlı üzerinde ciddi zarar vermektedir. Parazit haşereler arasinda bulunan bitve pire insanların kafa derisine yapışır ve kan emerek beslenir. Birçok türü bulunan bitlerin en sık görülen türü, baş biti’dir.

Bit Nereden Bulaşır

Bitlenmenin ve pirelerin pislikle bir ilgisi yoktur. Aslında bit temiz, Sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin, çocuk herkese bulaşabilir. En yaygın belirtisi ise başın ve ensenin kaşınmasıdır. Saç biti hemen bulaşıcıdır. Örnek olarak şunlardan bulaşır ? Fırça, Tarak, yastık, şapka, eşarp, ve tüylü oyuncaklar vs. gibi yerlerden bulaşmaktadır. paylaşılan kişisel eşyalar yolu ilede buluşmaktadır. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bit ilaçlatma yapmalız ve bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmanız gerekmektedir.

Saç Biti Nedir

Saç bitleri insan saçında yaşayan kanatsız, Günde 2-8 kez kan emerek beslenen böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir. Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 Saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 Gün Canlı kalabilirler.

Bit İlaçlama, istanbul Bit ilaçlama firmaları,Bit İlaçlama şirketleri, istanbul Bit ilaçlama,Bit İlaçlama firmaları

Bit ve pire Tedavisi Nasıl Olur

Bit ve pire tamamen yok edebilmek için bit ilaçlama yaptirmak gereklidir. Son derece küçük oldugu gibi her alanda gizlenebilen bu haşereleri yok etmek için alandaki bütün haşerelerin yok edilmesi gerektiginden bit ilaçlama yaptirmak şarttır. İnsan üzerinde etkisi bulunan haşere türlerinden birisi de bitlerdir. Yaklasık olarak 3300 tane farklı bit türü mevcuttur. Bitler neredeyse gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Bit türlerinin renkleri genellikle siyaha veya beyazdır. Bitler canlıların üzerlerinde yaşar. Asalak olarak adlandırılan bitler, emicidir. Giysilerin kıvrımlarında yaşayan bitler vücut biti olarak adlandırılır. Yumurtlama yoluyla çoğalan bitlerde, yumurtlamayı dişi bit yapar. Dişi bitler yumurtalarini saç köklerine ve saç topaklarina birakirlar. Bir tek bit ayda yaklaşık olarak 3000’ e yakin yumurta birakabilir.

Sıvı İlaçlama Bit ilaçlama için sıvı ilaçların kullanılması şarttır. Pire ve tahtakurusu gibi parazit olarak yasayan diğer canlıılar için oldugu gibi biti yok etmek için de etkili bir böcek ilaçlama yöntemi kullanılmalı ve profesyonel haşere ilaçlama şirketlerimiz tarafindan yardım alınmalıdır.

Bitler Nerede Bulunur İnsan ve evcil hayvanlar üzerinde de görülebilen bitler, insan ve hayvan üzerinde çesitli yaralara sebebiyet verir. Oluşan yaralar ikincil enfeksiyonlara yol açabilmektedir. En çok görülen bit türü insan bitidir. Insan biti vücutta yaşadığı yere göre farklı isimler alir. Saçta yasayan bit kafa biti, kasıklara yerleşen bitler kasık biti ve tüm vücudu saran bitler ise vücut biti olarak adlandırılır. Bitlerin en önemli zararı insan vücuduna sebep oldugu yaralardır. Değişik boyut ve türdeki yaralar vücudun enfeksiyon kapmasına neden olur. Bitlerin rahatsiz edici bir yanıda çok kaşıntı yapmasıdır. Aşırı derecede nedensiz kaşıntılar bit habercisi olabilir. Humma ve tifo gibi hastaliklarinda sebebi olan mikro organizmalar bitler araciligiyla virüs gibi taşınır. Özellikle vücut biti humma hastaliginin tasiyicisidir.


featured project

Çatı Faresi İlaçlama

Çatı faresi, kuyruğu hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır.Çatı farelerinin sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi tırmanıcıdırlar.Çatı fareleri bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Çatı faresinin dışkıları lağım faresinin dışkısı gibi fakat sivri uçludur. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar.Çatı faresi bir keresinde 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilirler.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI Çatı fareleri yiyecek,içecek.vb.gibi,eşyalarınıza birçok zarar verir ve insanlara Leptospirosis,Selmonella,Brucellosis,Kuduz ve Şap gibi bir çok hastalığı yayarak büyük tehlike teşkil eder ve daha birçok hastalığı bulaştırırlar.Ayrıca fareler insanların parmak uçlarını,kulak ve burunlarını kemirerek zarar verir.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Çatı faresi ile mücadele uzman elemanlar tarafından fiziksel araştırma yapılarak, bina içersini, giriş deliklerini, çatlaklarını kapatmak ve Kanalizasyonların,galerilerin,bina içine açılan ızgaralarının iyi düzenlenmesi ilk önce alınması gereken önlemdir.Tedbir alırken yemlere insan kokusunun bulaşmaması gerekir.O yüzden profesyonel bir firmadan bilgi almanız gerekmektedir.Tesislerde sürekli kontrol altında tutmak için İSTASYON SİSTEMİ kurup periyodik kontrolünü yapmak en etkili ve en başarılı yöntemdir.


featured project

Çekirge İlaçlama

Anadolu’da yaşayan çekirgeler türlerine göre, 4-5 cm arasında değişen büyüklüklerde değişmektedir. Bilinen en küçük çekirge türü 2 cm olup şimdiye kadar tespit edilen en büyük çekirgelerin boyları 20 cm kadar olup, özellikle göçmen çekirge türlerinin diğerlerine göre 5 – 10 cm daha büyüktür.

Ön kanatları kalınlaşmış, çok damarlı, dar ve uzun arka kanatlar ise zar şeklindedir. Ağız yapıları ısırıcı, çiğneyici tiptedir. Hemen hemen hepsi bitkilerle beslenir. Arka bacakları uzun ve sıçrayıcı tiptedir. Bileşik göz yapısına sahip böceklerdir. Çekirgelerde yarı başkalaşım görülür.

Genel olarak yumurtalarını sert ve meyilli topraklara, tarla kenarındaki işlenmemiş topraklara, su tutmayan meyilli arazilere bırakır. Yılda 1–2 döl verir. Yumurtalar ilkbaharda açılır, yumurtadan çıkan nimfler ortalama 5 gömlek değiştirdikten sonra ergin hâle gelir. Ergin dişiler, çiftleştikten sonra yumurtalarını bırakır ve kışı yumurta hâlinde geçirir.

çekirge ilaçlama,çekirge İlaçlama şirketleri, istanbul çekirge ilaçlama,çekirge İlaçlama firmaları Çekirge Türleri ve Zarar Şekli Bitkileri yemek, sapları kesmek suretiyle zarar yapar. Çok yıllık bitkilerin yeni sürgün ve filizlerini, yaprak ve çiçeklerini, dane ve meyvelerini yemek suretiyle ekonomik düzeyde zarar yapar. Çekirge yoğunluğu arttıkça zarar oranları da artar. Genç bitkilerde zararları daha fazla olmaktadır. Ülkemizde ekonomik olarak zarar yapan çekirge türleri şunlardır:

Fas çekirgesi Daha çok çayır ve meralarda, tahıl ve yem bitkilerinde sapları kesmek ve bitkileri yemek suretiyle zarar yapar. İtalyan çekirgesi Tahıl ve yem bitkilerinde, özellikle çayır ve meralarda bitkileri yemek, kesmek ve kemirmek suretiyle zarar yapar. Madrap çekirgesi Başta çeltik olmak üzere tahıl, ayçiçeği, pamuk ve bağlarda bitkileri yemek, kesmek suretiyle zarar yapar. Kılıçlı çekirge Bağ ve meyve ağaçları, tarla bitkileri, çayır ve mera bitkilerinde bitkilerin yeşil kısımlarını yemek suretiyle zarar yapar. Güdük çekirge Tahıllar, çayır, mera ve yem bitkilerinde sapları kesmek ve bitkileri yemek suretiyle zarar yapar. Karaçekirge Tütün, pamuk, şeker pancarı, tahıl ve bazı sebzelerde bitkileri kesmek ve kemirmek suretiyle zarar yapar. Çekirgelerle Mücadele / İlaçlama Yöntemleri Çekirgelere karşı kültürel önlemler alınarak, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. Çekirglerle Kültürel Mücadele Çekirgelerin toplu hâlde yumurtalarını bıraktıkları alanların sürülerek yumurtaların yok edilmesi yoğunluğu azaltır. Çekirglerle Biyolojik Mücadele Çekirgeler, doğada bulunan predatör (avcı) böcekler ve parazitler sayesinde baskı altında tutulabilmektedir. Ancak bu doğal düşmanların laboratuvarda üretilerek biyolojik mücadelede kullanılması çalışmaları istenilen düzeyde değildir. Çekirglerle Kimyasal Mücadele / İlaçlama Tarım alanlarında zararlı çekirge nimfleri (ergine benzeyen genç böcek) görülmeye başlamasından ve yapılan zararlı belirleme çalışmalarından sonra derhâl ilaçlı mücadeleye geçilmelidir. Çekirgeler bu dönemlerde toplu hâlde ve yavaş hareket eder. Yumurta açılımı, iklim koşulları ile ilgili olarak duraklıyor ve tekrar başlıyorsa arazide gözlem ve kontrollere devam edilmelidir. Gerek görülürse bu alanlarda tekrar ilaçlama yapılmalıdır.


featured project

Çiyan İlaçlama

Çiyanlar, çok hızlı hareket eden, uzun vücuda sahip bir böcektir. İri türleri zehirlidir, fakat allerji vakaları haricinde tehlikeli değildir. Birçoğu boy olarak küçük olduğundan deriyi delemez. Antarktika dışında heryerde yaşarlar. Arılarda olduğu gibi şahdamar, göz gibi organlar sakınılmalıdır, ısırılan yere buz uygulanması ağrıyı geçirir. Çiyan insanı sokarsa deride yanma, kaşıntı, kızarma, kabarma, bulantı, kusma, iştahsızlık ve baş ağrısı vb şikâyetler görülür. Boyları 1 mm ile 30 cm arasıda değişir. Zararlıları yiyerek beslenir.

Tesbih böceğinin bir akrabası olup, daha yavaş ve zararsız olan diğer çöpçül kırkayaklarda her boğumda iki çift bacak varken, çiyanlardada bir çift bacak olması ikisini ayırteder. Etçil beslenen çiyanların irilerinin utangaç olsada tehdit esnasında ısırabilmesine karşın kırkayaklar ise genel kanının aksine sokmaz ve ısırmaz, dokunulduğunda veya tehlike sezince hemen kıvırılıp ölü taklidi yapar, bazı dev kırkayak türlerinin kitinli derisinden tehlike anında kıvrılınca salgıladığı antibiyotik toksin nedeniyle ezilmesi allerjilere yol açabilir. Göze dokunulursa su ile yıkanmalı, yutulmamasına dikkat edilmelidir. Gösterişli türleri pet olarak evcilleştirilebilir. Bilinen en sosyal kırkayak türü Tanzanya asıllı pembe ayaktır. Asabi olmayıp, evcilleştirildikten sonra kıvrılmamaktadır.

Tropik iklimlerdedeki çıyanlar en fazla 30 cm olabilirler. Böcek olmaktan çok karides türevi eklem bacaklılardır.

Çiyanların Yaşam Yerleri Çiyan haşereleri en çok bina çevrelerinde görülür. Çiyan çayırlık, taş altı gibi yerlerde sıkça görülebilir. Çiyan dış ortamlarda nemli yerleri yaşamak için seçer. Çiyan iç alanlara geldiğinde duvar çatlaklarına, kapı-pencere pervazlarına, bodrum ve çatıya yuva yapar.

Çiyanlarla Mücadele / İlaçlama Yöntemleri Çiyanla mücadelede, üreme alanları boşaltılarak bu alanlarda kalıcı ilaçlar ile uygulama yapılmalıdır. Çiyan ve benzeri türler, oldukça zor ölen haşerelerdir bu bakımdan ilaçlama için kullanılan ilaçlar yoğun ve keskin olmalıdır.

Çiyan ilaçlama için kullanılan ilaçlama yöntemleri farklıdır, fakat bunlardan en çok tercih edileni sisleme yöntemidir. Canlı yakalandıkları takdirde ise Potasyum Siyanür ya da etil asetatla hazırlanmış şişelerde öldürülürler.


featured project

Danaburnu İlaçlama

Dana burnu haşeresi insanların ekinlerine çok zarar veren bir haşeredir. Dana burnu haşeresi küçük yapılı bir hayvandır. Genel olarak dana burnu haşeresi 3,5 – 5cm boyundadır. Dana burnunun etli bir vücut yapısı vardır. Danaburnunun üst kısmında kanatları bulunur ve uçabilen bir hayvandır. Baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Dana burnu karnı oldukça geniş bir yapıda ve bolca beslenebilir bir yapıdadır. Dana burnu böceğinin toplam 6 ayağı vardır ve ön ayakları oldukça güçlü bir yapıda olup toprağı çok hızlı bir şekilde kazarlar. Dana burnu haşeresinin arka kısmında çıkıntıları bulunur. Dana burnu toprak altında yuva yapar ve genellikle yerin 10 – 20cm derinliğinde bulunurlar. Dana burnunun en çok sevdiği toprak tipi Kumlu-killi, kumlu ve hafif toprakları sever.

Danaburnu gündüzleri yuvasında pasif bir şekilde dinlenir fakat geceleri toprak üstüne çıkıp beslenir. Gece dana burnu haşeresi ile daha çok karşılaşırız. Dana burnu genellikle en aktif olduğu dönemler sıcak mevsimlerdir. Çiftleşen danaburnu haşeresi yumurtasını toprağın derinliğine bırakır ve yumurtalar burada gelişimini tamamlayıp açılır. Çıkan danaburnu yavruları 1,5 yıl içinde ancak ergin hale gelir.

Danaburnu haşeresi özellikle çiftçilikle uğraşanlar için bir işkencedir. Dana burnu haşeresi sebzelere, yumru gövdeli besinlere, genç fidanlara ve süs bitkilerine zarar verir. Dana burnu beslenmesinde bu bitkileri kullanarak bu bitkileri yer. Dana burnu bu bakımdan hem bitkilerin kurumasına neden olur hem de meyve ve sebzeleri kemirdiği için ürünün kalitesini düşürerek ürünün kullanılmaz hale getirir. Dana burnunun beslendiği bitkiler ; sebzeler, patates, çeltik, yer elması, buğday, soğan, mısır, tütün, ayçiçeği, pamuk, süs bitkileri, meyve fideleri ve orman fidanları gibi bir çok bitkilere zarar verir.

Danaburnu ekinlere çok zararlı olduğundan dolayı mutlaka görülen tarlalar ilaçlanmalı. Yoksa danaburnu haşeresi büyük çapta ekinlere zarar verir. Dana burnu ilaçlaması için mutlaka bir ilaçlama şirketinden bilgi alın ve ilaçlama için randevuda bulunun. Çözer İlaçlama şirketi olarak tüm müşterilerimize 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.


featured project

Deri Böceği İlaçlama

Deri böceğinin ömrü 1 yıldır. Deri böceğinin bedeni tüylerle kaplıdır. Deri böceğine 6 tane ayak vardır. Deri böceği en fazla sıcak havayı sever. Deri böceği kış mevsimini toprak altında, ağaç kovuğunda vb saklı köşelerde pasif geçirir. Bu nedenle fark edilmesi zor olabilir. Kişisel mücadele durumu çoğu zaman sonuç vermez. İlaçlama firmaları tarafından uygulanan profesyonel deri böceği ilaçlama ile kolayca deri böceğinden kurtulabilirsiniz….

Deri böceği üremesine izin verilmeden ilaçlama şirketleri tarafından önlem alınması gereken bir haşere türüdür. Deri böceği ilaçlama uygulatmanız sizlerin daha huzurlu ortamlarda yaşamlarınızı sürdürmenizi sağlayacaktır. Deri böceği yumurta bıraktıktan 1-2 hafta sonra yumurtalar larvaya dönüşür. Deri böceği hayvansal gıdalar ile beslenme sağlar. Hayvansal ürünlerin olduğu depo ve mağazalarda çoğalması ve üremesi her zaman söz konusudur. Deri böceğinin büyüklüğü yaşadığı alana bağlı olarak değişiklik gösterir. Deri böceği senede 6 -10 defa yumurta bırakır. Deri böceğinin ağız yapısı oldukça sağlamdır. Deri böceği deri, yün, ağaç ve ağaç ürünleri vb şeyleri yer…

Ağız yapısı çok sağlam olan deri böceğinin ağız yapısı kurşun gibi yumuşak madenleri kemirmeye müsaittir. Deri böceğinin bir türü olan (Dermestes Maculatus) türü insanda uyuz hastalığına neden olan böcektir. Bu tür zararlı haşerenin mücadelesini ferdi olarak yapmak mümkün değildir. Deri böceği çevreye maddi ve manevi zarar verir…

Deri böceği türleri arasında insana en çok zarar veren ve insana hastalık bulaştıran türü uyuz böceği (dermestidae) ailesinin üyeleri olan böceklerdir.

Bu böcek türleri çok küçük yani 2 – 3 mm kadardırlar. Bu uyuz böcekleri insanın üzerine bulaştığında insanın derisinden i çeri girerek oraya yerleşirler. Deri böcekleri vücuttan içeri girdikten sonra deri altında tüneller açarak ve delikler açarak ilerlerler. Deri altında çok çabuk üreyip insanın kanından beslenirler. Deri altına giren uyuz böcekleri deride sürekli kaşıntı, kabarcıklar, delikler, iltihaplı yaralar oluşturarak insanları hasta ederler.

Uyuz böceği (deri böceği) insanların derisi altına yumurta bıraktıktan sonra yaklaşık 2 hafta içinde vücudun hassas bölgelerinde belirtileri ortaya çıkar. Genellikle insanlarda el ve ayak parmakları arasında, koltuk ve kasık aralarında belirtiler çıkmaya başlar. Vücuda girdiği yerde içi parazitlerle dolu, mikroplu bir su kabarcığı oluşur. İnsanlarda sürekli kaşınma isteği uyandırır. Bu kaşınma ile vücuda bulaşan mikroplu ve içinde uyuz paraziti olan su sayesinde yeni lezyonlu bölgeler oluşur.

Uyuz böceği sadece insanlarda değil aynı zamanda hayvanlara da bulaşabilir ( kedi, köpek ve ağıl hayvanları gibi) evcil hayvanlar da diğer hayvanlara bu paraziti bulaştırır

Uyuz böceği İlaçlama, istanbul Uyuz böceği ilaçlama firmaları, Uyuz böceği İlaçlama şirketleri, istanbul Uyuz böceği ilaçlama, Uyuz böceği İlaçlama firmaları, istanbul Uyuz böceği ilaçlama

Uyuz böceği bulaşmasında mutlaka insanlar en kısa zamanda doktora başvurulmalı doktor tavsiyeli ilaçlar kullanılarak insanlar tedavi edilmeli. Uyuz böceğinin (Deri böceği) olduğu yerler mutlaka ilaç firmaları tarafından düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Bu hastalık paraziti insana genellikle toplu yaşam alanlarından bulaşır. Kahvehane, sinemalar ve kalabalık yaşam alanlarında bulaşma daha çok çabuk olur

Deri Böceği (Uyuz Böceği ) Kontrol ve Önlemleri

Uyuz böceği bir diğer adıyla deri böceği insanlara bulaştığında şunlar yapılır:

Uyuz teşhisinde mutlak doktora başvurulmalı… Doktor tavsiyeli ilaçlar ile vücut ilaçlanmalı Doktor tavsiyeli ilaçlar belirtilen periyotlarla kullanılmalı Kişinin giydiği elbiseler sıcak suda kaynatılmalı Uyuz böceğinin bulaştığı alan ilaçlama firması tarafından uygun ilaçlar ile ilaçlanmalı Kontrol ve önlem açısından hasta olan ve olmayan aynı ortamdaki her kişi için uygulanmalı Uyuz böceğinin bulaşma noktası tespit edilip mutlaka ilaçlama şirketleri tarafından ıslah edilmesi gerekir Uyuz böcekleri pis ortamları daha çok tercih ederler. Bu bakımdan sürekli evlerimizi ve çevremizi temiz tutalım ve pis ortamlardan uzak duralım Uyuz böcekleri insanlara güz ve bahar aylarında daha çok rastlanır yaz ve kış aylarında daha nadir rastlanır

Uyuz Böceğinin Bulaşma Yolları Nelerdir ?

Uyuz böceğinin yaşadığı alanda bulunmakla Uyuz hastalığı olan kişilerle birlikte olmak ve yakın temas kurmakla Uyuz hastalığı olan kişilerin eşyalarını kullanmakla Uyuz böceği toplu yaşam alanlarından bulaşır Deri Böceği (Uyuz Böceği ) Mücadele ve İlaçlama

Deri böceklerinin diğer türleri ve insanda hastalık yapan uyuz böcekleri ilaçlanmasında mutlaka profesyonel ilaçlama firmasından yardım alın. Eğer depolarda olan ve deriler ile hayvansal ürünleri yiyerek beslenen türleri için tek çözüm ilaçlanma firmasıdır. Bu tip yerlerin periyodik olarak ilaçlanması gerekir.İnsanda hastalığa neden olan deri böceği (uyuz böceği ) ile mücadelede hem doktorlardan yardım alın ve hem de mutlak süratle ilaçlama şirketinden yardım alın. Bu haşere ile ferdi mücadele hiçbir zaman için netice vermez.

Deri böceği nedir ve Gözle görülebilir mi? Deri böceği türleri farklıdır gözle zor görülebilen böceklerdir. Deri böceği insanların ve hayvanların deri ve deri ürünleri ile beslenen parazitlerdir. Deri böceği nereden bulaşır ? Deri böceği (uyuz böceği) insana farklı şekillerde bulaşır. Deri böceği pis ortamlardan, uyuz hastalığı olan kişilerden ve bu kişilerin eşyalarından bulaşır. Deri böceği ilacı nerden alınır? Deri böceği ilacı ve ilaçlaması için mutlak ilaçlama firması ile irtibat sağlanmalı. İnsana bulaşan deri böceği ilacı için doktora gidilmeli ve ilaçlama için ilaçlama şirketine başvurulmalı. Deri böceği hangi mevsimde daha çok görülür? Deri böceği ilkbahar ve sonbahar aylarında daha yaygın olarak görülür. Uyuz Böceği (Deri Böceğinden) kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için Çözer ilaçlamayı arayabilirsiniz.


featured project

Fare İlaçlama

Fare ilaçlama uzman ekiplerimiz tarafından kontrollü olarak yapılan kemirgen türleri ile mücadelede uzmanlar tarafından yapılması gereken önemli bir iş dalıdır. Kontrolsüz yapılan fare ilaçlama çevrenize ve sağlığınıza büyük zararlar verebilmektedir.

Çözer fare istasyonları sayesinde fare ile mücadele daha güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Ergin çatı faresi, kuyruğu hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır. Sivri burnu, iri kulak ve gözlere sahip olup, tüyleri kahverengi veya siyah renktedir. Çok iyi tırmanıcıdırlar. Bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Erginlerin dışkıları lağım faresinin dışkısına benzer; fakat daha sivri uçludur. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar. Bir kerede 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler. 12 mm’den büyük aralıklardan kolayca geçebilirler. “Fareler Leptospirosis, Selmonella, Brucellosis, Kuduz ve Şap gibi bir çok hastalığı yayarak büyük tehlike teşkil ederler.”

Fare İlaçlama, istanbul Fare ilaçlama firmaları,Fare İlaçlama şirketleri, istanbul Fare ilaçlama,Fare İlaçlama firmaları

Fare ilaçlaması sıvı kokulu ya da sıvı kokusuz olarak yapılabilir. Bu mekândaki fare yoğunluğu ile ilişkilidir. Sıvı ilaçlamalarda alana su bazlı -gazlı ilaçlama yapılır. Kullanılan sıvı ilaç hem fare ilacının sulandırılmış şeklidir hem de mekânın dezenfektasyonu için önemlidir. Sorunun kesin çözümü için mekânın gizli noktalarına da ziraat mühendislerimiz tarafından hazırlanmış fare tableti karışımı bırakılır. Bu sıvı ilacı ve özel olarak hazırlanmış fare tabletlerini yiyen kemirgen 5 ila 10 dk. arasında kan zehirlenmesiyle ölür. İlaçlar belirlenmiş alanlara bırakıldığı için kemirgenlerin gizli ulaşılamayacak alanlarda ölmesi de engellenmiş olur.

FARE İLAÇLAMA Fare ilaçlaması sıvı kokulu ya da sıvı kokusuz olarak yapılabilir. Bu mekândaki fare yoğunluğu ile ilişkilidir. Sıvı ilaçlamalarda alana su bazlı -gazlı ilaçlama yapılır. Kullanılan sıvı ilaç hem fare ilacının sulandırılmış şeklidir hem de mekânın dezenfektasyonu için önemlidir. Sorunun kesin çözümü için mekânın gizli noktalarına da ziraat mühendislerimiz tarafından hazırlanmış fare tableti karışımı bırakılır. Bu sıvı ilacı ve özel olarak hazırlanmış fare tabletlerini yiyen kemirgen 5 ila 10 dk. arasında kan zehirlenmesiyle ölür. İlaçlar belirlenmiş alanlara bırakıldığı için kemirgenlerin gizli ulaşılamayacak alanlarda ölmesi de engellenmiş olur.

KEMİRGEN İLAÇLAMA Fare kemirici bir canlıdır. Fareler oldukça tehlikelidirler. Yaşadığımız alanların kabusudurlar. Fareler gezindikleri alanlardaki tüm mikropları bünyelerine alırlar ve dışkılarıyla mikropları bırakırlar. Fare kemirgeni fiziksel olarak yaşadığımız tüm alanlara zarar verirler. Kabloları kemirirler, gıdalarımıza zarar verirler. Fareler kemiksiz bir yapıya sahip oldukları için küçük alanlardan dahi geçerler. Fareler özelikle çatı, bodrum, merdiven boşluğu, gıda yerleri gibi alanlarda daha çok bulunurlar. Fare kemirgeninin koku alma duyusu oldukça gelişmiştir bu nedenle fareler gıda ve yiyeceklerin kokularını çok uzak noktalardan alabilirler. Örneğin; çatı kısmında evimizdeki yiyeceklerin kokusunu alarak yaşadığımız alanlara girebilirler. Fare kemirgeni de aynen insanlar gibi doğurarak çoğalır. Dişi bir fare 10 adet fare doğurabilir. Fareler yıl içerisinde 9 ya da 10 kez üreme yapabilirler. Fare kemirgeni kendi içerisinde fiziksel özelliklerine göre çeşitlere ayrılır. Çatı faresi, lağım faresi, ev faresi, fındık faresi en belirgin ve en çok görülenleridir.


featured project

Gümüş Böceği İlaçlama

Evinizde bulunan bu ısrarcı böceklere onları artık istemediğinizi belli etmeniz gerekir. Aksi halde sizi terkedecek gibi durmuyorlar. Gümüş böceği veya yaygın kullanılan diğer isimleriyle gümüşçün, gümüş balığı böceği, rutubet (nem) böceği ülkemizde yaygın rastlanan ev böceklerindendir. İyi tarafından bakmak gerekirse bu gümüş böcekleri insanları sokmazlar. Bu açıdan kendimizi şanslı görmemiz gerekir.

Kötü tarafı bu böcekler aç kalmazlar evde mutlaka kendilerine tüketecek gıdalar bulurlar ve 10 aya kadar bir şey yemeden yaşayabilirler. Bu yüzden onlarla mücadele etmek çok da kolay değil. Eğer evinizden gümüş böceklerini ilaçlama yaptırmadan doğal yöntemlerle uzaklaştırmak istiyorsanız evdeki gümüş böceğinin neleri sevmediğini bilmeniz gerekir.

Aşağıda bu canlıların nefret ettikleri kokuların bir listesini yaptık. İşte davetsiz misafir: gümüş renkli, 10-12 mm uzunluğunda, karanlığı ve nemi seven, güneşten nefret eden böcek. Yaptıklarımızla ona “Evimizden defol gümüş böceği” diyeceğiz… Gümüş böceğine bitkisel çözüm Gümüş böceği neyi sevmez?

Narenciye kokusu (portakal, mandalina, limon) Citronella Karanfil Sedir Lavanta Tarçın Salatalık Kekik Sabun kokusu Güneş ışığı Bitkisel ilaç hazırlama

Sedir yağı ile hazırlayacağınız doğal bir ilaç gümüş böceğini evinizden kaçıracaktır. Bunun için sedir yağını su ile sulandırarak evinizde bulunan çatlak ve yarıklara püskürtün. Bu yağın çok hoş kokusu var. Tabii sadece bizler için. Böcekler sedir kokusunu sevmezler. Eskilerden belki hatırlarsınız insanlar evlerinde sedir ağacından yapılmış sandıklar bulundururlardı, çünkü bu bitkinin kokusu böcekleri uzak tutuyor. Düzenli uygulamanız sayesinde gümüş böceklerine onları evinizde artık istemediğinizi belli edebilirsiniz. Lavanta yağı bu böceklerin sevmediği bir diğer bitkisel üründür. Eğer bu yağdan hazırladığınız doğal oda spreyini düzenli olarak kullanırsanız bu sevimsiz hayvanları uzak tutmuş olacaksınız. Limonlu temizlik maddeleri: Evinizi limonlu temizlik maddeleriyle temizleyebilirsiniz. Yerler limon kokarsa böcekler kaçmaya başlayacaklar. Kekik: Bu otu gümüşçün sevmiyor. Belki de evinizde bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Böcek sadece evleri sarmaz bazen kitaplıkları d sarıyor. İşte böyle durumlar için kitapların arasına kurutulmuş bitkiler özellikle kekik koymak gerekir. Gümüş böceği savurucu kesecik yapımı: Lavanta keseciklerini bilirsiniz. Bu tarz kesecikler hazırlayabilirsiniz. İçine neler koyabileceğinizi anlatalım: kurutulmuş lavanta + sedir ağacı kurusu + defne yaprağı + karanfil + çay ağacı yağı.

Gümüş böceği İlaçlama, istanbul Gümüş böceği ilaçlama firmaları,Gümüş böceği İlaçlama şirketleri, istanbul Gümüş böceği ilaçlama,Gümüş böceği İlaçlama firmaları

Hazırladığınız bu kesecikleri çekmece ve dolaplarınıza yerleştirebilirsiniz. Gümüş böceği tuzakları Bu tarz tuzakları gümüşçünlerin sevdikleri gıdalarla hazırlayabilirsiniz. Bir kavanozun içine böceklerimizin sevdikleri gıdaları yerleştiriyoruz. Kavanozun dışına kağıt sarıp böceklerin kolay tırmanmalarını sağlıyoruz. İçeriğe düşen böcekler tırmanıp çıkamayınca orada kalıyorlar. Emin olmak için kavanozun alt kısımlarına vazelin sürüp daha kaygan hale getirebilirsiniz. Benzer tuzakları farklı araçlar kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Peki gümüş böceği ne sever? Nişastalı gıdaları tuzaklarda kullanmanız mümkündür. Patates Yulaf ezmesi Un Öldürücü gümüş böceği yemleri Gümüş böceği için hangi doğal ilaçlar kullanılır? Şeker + kabartma tozu: Şekeri seven böcekler bu yemi yedikleri zaman ölürler. Bal: bal kullanarak yapışkan tuzak hazırlanır. Gelen böcekler bala yapışıp ölürler. Borik asit (boraks) + patates: patates ve borik asit karışımı bir yem bu böcekleri öldürür. Pyrethrum tozu. (pire otu): 100 gram kepek, 10 gram şeker, 200 gram su, 5 gr.am Pyrethrum tozu karıştırılır. Bu yemi yiyen böcekler ölür. Çatlakları yarıkları kapatın.

Gümüş böceği İlaçlama, istanbul Gümüş böceği ilaçlama firmaları,Gümüş böceği İlaçlama şirketleri, istanbul Gümüş böceği ilaçlama,Gümüş böceği İlaçlama firmaları

Eğer gümüş böceklerinin nerelerden geldiğini tespit ettiyseniz geldikleri yeri kapatmaya çalışın. Gümüş balığı böceği çok inatçı olabiliyor. Bu yüzden her şeyden önce onlara uygun koşulları ortadan kaldırmaya çalışın. Evinizi havalandırın ve güneş ışığı almasını sağlayın. Ortalıkta yemek artıkları bırakmamaya çalışın. Nem bu böcekler için davetiye çıkaran bir unsurdur. Evinizi kuru tutmaya çalışın. Gümüş böcekleri hakkında ilginç bilgiler – 300 milyon yıldır değişmeden kalmış olan bir böcektir. Tüm böceklerin atası olmaya adaydır. – 10 ay aç yaşayabilir. – 30 dakikalık dans yapıyor. Çiftleşme öncesi bir tür “aşk dansı” yapıyor. – Gümüş balığı böceği renginden dolayı böyle bir isim almıştır.

Ancak nemi de çok sevdiğinden dolayı bu böceğe balık deniyor. – Çok iştahlı bir hayvandır. Aç kalmaz her şeyi yiyor. Duvar kağıdı, macun, kitap ciltleri, tahıl, un ve diğer karbonhidratları tüketiyor. – Gümüşçün 1-3 yıl arası yaşıyor. Ancak ortam koşulları uygun olursa 8 yıla kadar yaşayabilir.


featured project

Güve İlaçlama

Güve: birçok böceğe verilen ortak ad olmakla birlikte, genellikle evlerde yaşayan parlak gri renklerde bulunan kelebeklere güve adı verilir.

Güve İlaçlama; İstanbul’un tüm ilçelerinde %100 garantili güve ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Güveleri üredikleri ortamda yok ederek özel kimyasal ilaçlarımız ile giysilere ve halılara zarar vermeden güvelerden kurtulmanızı sağlıyoruz. En tehlikeli güve türleri halı ve giysileri kemiren güve çeşididir. Kürk, yünlü elbise, yün halılar, ipek halılar, perde ve birçok ev tekstili ürünlerini kemiren güveler maddi zarara yol açmaktadır.

Gıda ürünleri ve özellikle tahıllar ile beslenen güveler çok büyük hastalıklara ve insan sağlığına zararlara yol açmaktadırlar. Güve tarafından bir kısmı yenmiş tahıllar ile yapılan yiyecekler sağlığa son derece zararlıdır.

Güveler haziran ayında besinlerin arasına yavrularını bırakarak çoğalırlar. Tahıllar veya gıda maddelerinin arasında yumurtalarından çıkan tırtıllar bu besin maddelerinin içlerine girerek kemirir ve beslenirler. Uçan bir kelebek haline dönüşene kadar beslenmesini sürdüren güveler özellike birkaç maddeden kaçmaktadır. Giysilerin naftalin veya rotenon tozu güveleri uzak tutmaktadır.

Güveden korunmak için ne yapılmalıdır? Giysilerinizi hurçlara veya üst üste katlayarak bir yere dizmekten ziyade asarak ve sık sık hava almalarını sağlayarak saklarsanız güveden korunmuş olursunuz. Güveden kurtulmak için ne yapılmalıdır?

Güve tarafından istila edilmiş ortamı dağıtmadan profesyonel ilaçlama şirketimiz ile irtibata geçiniz. Güvelenmiş ortamı dağıtarak yumurtaların ve güve tırtıllarının farkında olmadan etrafa saçılmasını ve farklı yaşam ortamları elde etmelerini sağlayabilirsiniz.

Profesyonel ekibimiz ile gıda maddelerine ve giyeceklere zarar vermeden güveleri ortamdan uzaklaştıracak ve yuvalanmalarını önleyecek kimyasal maddeler kullanmaktayız. Kokusuz ilaçlama ile giysilerinize herhangi bir böcek ilacı kokusu sinmeyeceği gibi ortamı terk etmenize gerek kalmadan, sadece böcekleri etkileyecek kaliteli ilaçlar ile güve ilaçlaması hizmeti almak için hemen arayın


featured project

Halı Böceği İlaçlama

Halı böceği insanlara zarar veren böceklerden biridir. Bu böcekler özelikle evlerde kullanılmayan ve rulo halindeki eşyalar arasında bulunur. Genellikle kullanılmayan eşyalar arasında konaklar. Halı böceğinin rengi siyah olduğu için bu böceğe çoğu zaman siyah halı böceği de denir. Bu böceklerin boyu türlerine ve bulunduğu ortama bağlı olarak değişir. Halı böceğinin boyu ortalama olarak 15mm kadardır.

Halı böceğinin vücudu üzerinde sert kıllar bulunur. Bu böceklerin renkleri ya siyahtır ya kırmızı ya da kahverengi şeklindedir. Halı böceği kanatlı bir böcek değildir ve bunlar uçamaz. Halı böceğinin insanlara tek zararı onlara verdiği zarardır. Halı böceği ev ortamında genellikle şu besinlerden beslenir; yün, tüy, kıl, ipek ve deriden oluşan her türlü eşyadan kemirip yerler.

Halı böceği bu eşyalardan beslenirken bu eşyaları kullanılmaz hale getirir. Halı böcekleri genellikle geceleri aktif olup beslenmesini ve yer değiştirmesini genellikle geceleri yapar. Halı böceği gündüzleri ise bulunduğu ortamda saklanır ve gizlenir. Bu böcekler beslenmesini tamamladıklarında bulunduğu ortama yumurtasını bırakır. Genellikle halı böceği yumurtası 2 – 3 hafta içinde açılır ve larvalar oluşur. Ev ve iş yerlerinde bu böcekler var ise mutlaka bunlar ile mücadele etmek gerekir. Halı böceği ilaçlaması çok kolaydır fakat ilaçlama eğer yasal bir ilaçlama şirketi tarafından yapılırsa. Halı böceği ilaçlaması yapan şirketlerin mutlaka profesyonel ve uzman olması gerekir. İlaçlama eğitimi almamış ve ilaçlamayı bilmeyen kişilerin ilaçlama yapmaları doğru değildir. Eğer böcek ilaçlama uygulaması ferdi olarak yapılırsa veya korsan kişilere yaptırılırsa tehlikeli olabilir. Bu böcekler ile mücadelede genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Jel ve benzeri ilaçlar halı böceği için kullanılmaz.


featured project

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böcegi yumurtlama yöntemi ile çoğalan ve ıctyoptra familyasının mensubu olan böcekler grubunda yer alır. İçerisinde otuz veya kırk yumurta bulunan çoklu halde üreme sistemi ile her mevsim üreyebilirler. Hamam böcekleri yumurtalarını sırtlarında taşıması sebebiyle geçtikleri her yere yumurtalarını dökebilirler. Hamam böcekleri tek seferde yüz elli hatta iki yüz kadar yumurta üretebilir. Çok hızlı üreyen canlılar olması sebebiyle hamam böcekleri, üredikleri yerlerde koloni halinde yaşar. Bir seferde otuz veya kırk yavru oluşturabilirler. Bu yavrular on sekiz gün içinde yavru olarak yaşama katılır. Hamam böceklerinin bir diğer bilinmesi gereken özelliği ise ölmek üzere olan bir dişi hamam böceğinin bile yumurtasını son anda bırakabilmesidir. Yavruların yani böcek yumurtalarının ilk anda ölmediği bilinir. Yani ilaçlamayla ölmezler. O yüzden hamam böceği ilaçlama işlemleri için belirli bir zamanın beklenmesi gerekir.

Hamam böceği ilaçlama ancak bu şekilde etkisini gösterir. İlaçlama işlemi yapılırken ilk olarak öldürülen böceklerden sonra yumurtadan daha çıkmamış böcekler de düşünülerek ilaçlama işlemi belirli bir aralıktan sonra yaklaşık yirmi gün gibi bir süreden sonra tekrarlanmalıdır. Böylece ilaçlama işlemi asıl etkisini gösterir. İlaçlama işlemlerini düzenli olarak yaparsanız bir süre sonra bulunduğunuz ortamınız tüm böceklerden temizlenmiş olacaktır. Böylece hamam-bocegimisafirlerinize ya da müşterilerinize sağlıklı bir ortam sunmuş olursunuz. Hamam böcekleri her yere kolayca girip çıkabildiği için çok pis hayvanlardır. Hamam böcekleri bacak kılları sayesinde her pisliği ve çeşitli mikropları etrafa taşırlar ve bulaştırırlar. Hamam böcekleri insanların bulunduğu her yerde yaşayabilir. Çünkü bu böcek türlerinin gıdaya, suya ve sıcağa ihtiyaçları vardır. Bu yüzden hayatımızda sık sık bu böceklerin varlığıyla karşılaşabiliriz. Bu böcekler her seyden yiyebilirler. Sizin ulaşamayacağınız hatta giremeyeceğiniz düzeyde pis olan yerlerde rahatça yaşamlarını sürdürebilirler. Evin içinde bu böcekler her yere yerleşebilirler. Sizin ulaşamayacağınız tüm yerlere saklanabilir ve geçtiği her yere yavrularını düşürebilirler. İyi bir temizlik için hamam böceği ilaçlama istanbul firmalarından yardım alabilirsiniz. Böylece yaşadığınız yerde temiz bir ortam yaratmış olursunuz.

Hamam Böcekleri Hangi İklimlerde Daha Çok Görülür

Hamam böcekleri çok sıcak yerlerde yaşamını sürdürürler. Sıcak iklimleri tercih ederler. Bunun haricinde insanları yaşayabildikleri tüm yerlerde yaşarlar ve insanların bulunamadıkları çok pis ortamlarda da yaşayabilirler. Her şeyi yerler. Yaşamlarını böyle sürdürebilirler. Her ortamda bulundukları için yumurtalarını da her yere bırakırlar. Bu da daha çok böcek ve sağlıksız ortam demektir. Hamam böceklerinin suya ve gıdaya ya oldukça ihtiyaçları vardır. Bu yüzden evin içinde yerleşeceği ilk yer mutfak olacaktır. Bunu yanında kirli yerler olan banyolara da yerleşirler. Yaşamları boyunca tüm zamanlarını yerleştikleri çatlaklarda ve sığındıkları deliklerde geçirirler.

Hamam böcekleri karanlığı severler bu yüzden böcekler akşamları dışarı çıkmayı tercih eder. Hamam böcekleri oldukça dayanıklıdır, hatta hamam böcekleri kafaları kopsa bile başları yedi gün boyunca canlı kalır. Beyin fonksiyonları oldukça gelişmiştir, bu şekilde yedi gün boyunca yaşamsal fonksiyonları sürdürebilir. Hamam böceklerinin bu şekilde yaratılmış canlılar olmasından dolayı da amatör olarak yapılan ilaçlamaya karşı oldukça tedbirli davrandıkları söylenebilir. Amatörce yapılan bir ilaçlama ile ölmezler. Buna karşı oldukça direnç sergilerler. Hamam böceği ilaçlama İstanbul firmaları da, ilaçlama konusunda bu bilgiler doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirir. Yapılan ilaçlama bu şekilde etkili hale gelir. Aynı şekilde hamam böceği ilaçlama fiyatları da bu doğrultuda değişkenlik gösterir. Yapılan işlemin doğruluğunun böylece farkına varabilirsiniz. Hamam böcekleri oldukça dayanıklı hayvanlar olup, yumurtalarının da ölmesi için iki kez ilaçlanması gerekiyor. Hamam böceği ilaçlama konusunda iyi bir firmayla çalışmanız, sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Hamam Böceği İlaçlama, istanbul Hamam Böceği ilaçlama firmaları,Hamam Böceği İlaçlama şirketleri, istanbul Hamam Böceği ilaçlama,Hamam Böceği İlaçlama firmaları

Hamam Böceklerinin Yaşamsal Özellikleri Hamam böcekleri yapıları gereği oldukça dirençli hayvanlardır. Işığa hassasiyetlerinden dolayı gece görünmeyi severler. Hamam böcekleri o kadar hızlı hayvanalardır ki bir gecede yaklaşık olarak dört buçuk kilometre yol alabilirler. Bu da on katlı bir binanın bir gecede toplam olarak dolaşılmasına denk gelir. Yiyecek olarak her şeyi yerler. İnsanların yediği ya da yemediği veya diğer canlıların yedikleri ya da yemedikleri tüm şeylerden yiyebilirler. Hamam böceklerinin ömürleri ortalama 15 ay olup, çoklu koloniler hainde yaşarlar. Bir yılda sekiz ya da on kez yumurtlayabilirler. Kazan dairesi, pis yerler, kanalizasyonlar, nemli bodrum gibi yerlerde, bazı ambalaj araları ve oldukça sıcak yerlerde yaşayan hamam böcekleri gördüğünüz göremeyeceğiniz her yerde yaşayabilir. Endüstriyel işletmlerde genel olarak fazla görülür. Gıda üretimi yapılan yerlerde de oldukça yaygın bulunan böyle yerler için sağlıklı bir ortamın yaratılması gerekir. Bunun için hamam böceği ilaçlama fiyatlarını araştırıp, gerekli temizlik işlemlerinin yapılması gerekir. Hamam böceklerinin fiziksel yapıları ise oldukça hassas olarak yaratılmıştır. Örneğin bu böceklerin antenleri çok hassastır. En ufak yiyecek kokusunu çok uzaktan duyabilirler. Ayrıca nemli yaşam alanlarını da bu antanleri sayesinde bulabilirler. Hamam böceklerinin kanının rengi ise ilginç olarak beyazdır.

Hamam böceklerinin karın kısmınını arka tarafları da oldukça duyarlıdır. Hafif şiddette hava akımlarını duyabilen bu kısımları sayesinde hamam böcekleri oluşabilecek tehlikelere karşı saniyenin binde elli beşi gibi sürde tepki göstererek tehlikeden kaçabilir. Hamam böceklerinin hastalık bulundurduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden bu canlılara karşı dikkatli olunması gerekir. Bu hayvanlar oldukça hızlı ürerler, kötü kokarlar ve mikrop taşırlar. Evlerimizde, iş yerimizde temizliğimize önem verelim. Çünkü hamam böcekleri hemen hemen her yerde yaşayabilirler ve kendi cinsleri de olmak üzere çoğu şeyi yerler. Bu hayvanların insanları ısırma y da sokma gibi özellikleri bulunmadığı için de laboratuar hayvanı olarak da kullanılırlar. Yaşantımızda özellikle de sıcak iklim bölgelerinde yaygın olan bu böcek türleri, gelişmiş fiziksel yapıları sayesinde de kolay ölmezler. insanların ulaşamayacakları çok derin ve karanlık deliklerde yaşarlar. Böylece ilaçlama ekipleri özel ilaçlama aletleriyle bu böcekleri temizlemeye çalışır. Kanalizasyon deliklerinde koloniler halinde oldukça yaygın bulunan hamam böcekleri, olası ilaçlamaya karşı tedbirli olup, ilaçlama sırasında etrafa kaçışırlar. Bunları önlemek için gelişmiş ilaçlama firmaları ile çalışılmalı. Ve yiyecek üreten yerlerde hamam böceği oluşmaması ya da hamam böceğinin yumurtasını bırakmaması için de düzenli ilaçlama ve temizlik işlemleri gerçekleştirilmelidir.


featured project

Kakalak İlaçlama

Kakalak ilaçlama, son derece tehlikeli canlılar olan ve hastalıkların bulaşmasına neden olarak ciddi sağlık problemleri teşkil eden hamam böceği türlerine karşı geciktirilmeden yapılması gerekli olan bir işlemdir. İnsanların tükettiği yiyeceklere zarar verebilen kakalak, sindirim yolu problemlerine doğrudan neden olduğu gibi, uzun vadede, ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir.

Kakalak haşeresi yüz binlerce yıllardır dünya üzerinde var olan bir haşere türüdür. Yaşamaları için belirli bir bölge ya da mevsim bulunmadığından dolayı dünya üzerinde kutup bölgeleri hariç her yerde bulunabilmektedir. Bu haşere türü her türlü kötü ortam içerisinde yaşayabildiğinden oldukça dayanıklı ve sürekli üreyebilen bir canlıdır. Sayıları arttıkça daha tehlikeli hale gelebilecek olan bu haşerelerden kurtulmak için kesinlikle kakalak ilaçlama uygulatılmalıdır.

Kakalak Nerede Yaşar?

Karanlık ve rutubetli yerleri sevmekte ve bu gibi yerlere yuvalanmaktadır. Yuvalandıkları yerler özellikle şehirlerde apartmanların boşlukları, kanalizasyonlar gibi pis ve mikrop barındıran yerler olmaktadır. Bu tip yerlerde yaşayarak salyalarında ve üzerlerinde çeşitli mikropları barındıran kakalak haşeresi düzenli olarak ilaçlanmaması durumunda insanların yaşadıkları ve kolayca yiyecek bulabildikleri ev ve iş yerleri içerisini istila edebilmektedir. Bu nedenle oldukça tehlikelidirler. Kakalak ilaçlama ihmal edildiği takdirde sağlık sorunlarıyla da karşılaşmanız olası bir durumdur. Açıkta gördükleri gıdalar üzerinde dolaşarak üzerlerinde taşıdıkları mikropları bu gıda ürünlerine bulaştırabilmektedirler. Gıda ürünleri üzerinde gezmeleri daha sonrasın insanların bu gıda ürünler ve eşyalara dokunmaları neticesinde sağlık problemi yaşamalarına neden olmaktadır.

Kakalak ile Mücadele

Bir hamam böceği türü olan kakalak ile doğal mücadele yöntemleri sonuç vermemektedir. Çoğunlukla kirli alanlarda yuvalanan bu haşereler, temiz alanlarda da görülebildiğinden, kakalaktan kurtulmanın tek yolu profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmaktır. Kakalak ile mücadele için ilaçlama yapılmaması durumunda bu haşerelerden insanlara sarılık hepatit, tifo gibi öldürücü hastalıklar bulaşabilmektedir. İlaçlama işlemi titizlikle üzerinde durulması gereken ciddi bir iştir bu nedenle kakalak ilaçlaması yapacak olan böcek ilaçlama firması mutlak suretle Sağlık Bakanlığı onaylı ve eğitimli profesyonel bir ekip olmalıdır. Kakalak ilaçlama Nasıl Yapılmalıdır

Kakalak ilaçlaması ciddiyetle yapılması gereken bir uygulamadır. Kakalak böcekleri dikkatli bir şekilde ilaçlanmaması durumunda hızlı bir şekilde tekrar çoğalmaktadır. Bu nedenle ilaçlama uygulaması belirli süreler içerisinde tekrarlanmalıdır. Kakalak ilaçlaması kokulu olarak yapılabildiği gibi kokusuz şekilde de yapılabilmektedir.

Kakalak ilaçlama Yöntemleri

Kakalaktan kurtulmak için farklı yöntemler ile uygulama yapılabilir. Uygulama yöntemi, ortamdaki kakalak yoğunluğu ile ortamın türüne bağlı olarak belirlenmektedir. Örneği iş yeri için yapılacak ilaçlamalar ile ev, bodrum, bahçe gibi alanlarda yapılacak ilaçlama türleri farklı olabilmektedir. Genellikle fırın, restoran, mutfak gibi alanlarda görülebilen bu haşereler için sıvı ilaçlar ile jel ilaçlar kullanılabilmektedir.

UYARI: Kakalak ilacı, mutlaka sağlık bakanlığı onaylı şirketler tarafından uygulanmalı ve etkili özelliğe sahip olmalıdır. Zira kakalak ilaçlama işleminin başarısız olması, maddi zararlara yol açacağı gibi sağlık problemleri de oluşturacaktır.

Sıvı ilaçlar ile buharlama ya da püskürtme teknikleri kullanılarak yapılabilen kakalak ilaçlaması için, bireysel yöntemler etki sağlamayacaktır. Bu nedenle, böcek ilaçlama alanında uzman firmaların tercih edilmesi önemli olduğu gibi, kakalak böceklerinin yaydığı bakteri ve mikropları da yok edecek nitelikteki ilaçların kullanılması önemlidir.

Sıvı ilaçlar ile yapılan kakalak ile mücadele kısa sürede sonu vereceği gibi; jel hamam böceği ile yapılan ilaçlamalar, daha uzun sürede çözüm olmaktadır. Bunun yanı sıra, sıvı ilaçlar ile jel böcek ilaçları birlikte uygulanabildiği gibi, jel ilaçlar, hamam böceklerine karşı koruma sağlamak amacıyla da yapılabilmektedir.

NOT: Kakalak, diğer hamam böceği türleri gibi, sıcak alanlarda daha fazla görülür. Bu nedenle kakalak ilaçlama, bu canlıların daha fazla görüldüğü bölgelerde nispeten yoğun şekilde yapılmalıdır.

Mücadelesi en zor olan haşerelerin başında gelen kakalaktan kurtulmak için profesyonel hizmet almak şarttır. Zira basit ilaçlar, kakalak ile mücadelede etki göstermeyeceği gibi, basit yöntemler de bu haşerelerin yok edilmesini sağlamayacaktır. Bu nedenle profesyonel ilaçlama şirketlerinin tercih edilmesi ve Sağlık Bakanlığı onayına önem verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.


featured project

Karafatma İlaçlama

Karafatma 1-3 cm uzunluğunda parlak siyah renkli bir böcektir. Bakteri ve mikrop yayarak, insan sağlığını tehlikeye atan bu canlılardan kurtulmak için karafatma ilaçlama yaptırmak şarttır. Hamam böceğinin sık görülen bir türü olan bu haşereler, spesifik özelliklere sahiptir. Erkek karafatmada 2 tane kahverengi kanat bulunur. Erkek türü daha oval, dişi ise ona göre daha uzun yapıdadır. Genel olarak lağımlarda, depolarda, bina boşluğu gibi yerlerde yuva yaparak, oralardan da evlere kadar gelebilir. Karafatmalar kışın yuvalarından çıkmazlar. Ancak yaz aylarında hemen hemen her alanda görülebilirler.

Karafatma Böceklerinin Zararları

Ömrü 6 ay gibi bir zamandır. Pis yerlerde yaşayan bu haşereler taşıdıkları mikrop ve virüsler sebebiyle kişilere kolaylıkla hastalık bulaştırabilirler. Bu yönden tehlike içeren karafatma ile mücadele oldukça zordur. Karafatma ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan bu haşereler ile bireysel mücadele yöntemleri hiçbir şekilde sonuç vermemektedir. Her türlü yiyecekle besin ihtiyaçlarını giderebilen karafatmalar evde bulunan gıdalara verdikleri zararlarla da rahatsız edici olabilirler.

Pis yerlerde yaşamaları sebebiyle her türlü mikrobu taşır ve değişik temas yollarıyla bu mikropları kolaylıkla bulaştırırlar. Sıcağa, neme ve yiyeceğe ihtiyaç duydukları zamanlarda insan olan her yerde aktif olarak görülebilirler. Evlerde daha çok mutfak ve banyoları yaşam alanı olarak tercih eden bu haşereler gündüzleri sevmezler, bu nedenle geceleri aktiftirler. Karafatma ilaçlama bilinçsiz yapıldığı durumda, onların dirençlerini arttırır.

Karafatma Böceklerinden Bulaşan Hastalıklar

hepatit verem astım mantar hastalıkları antrax pnomoni

Diğer çoğu böcek türü gibi yumurtlayarak üreyen bazı dişi karafatmalar yılda bir kez çiftleşirler. Bazıları ise her mevsim üreyebilir ve her üremede yaklaşık 200 yumurta bırakabilir. Evlerde daha çok çatılarda kuş yuvaları etrafında üreyebilir, bu yüzden karafatma ilaçlama, bu bölgelerde profesyonel şekilde yapılmalıdır. Böcek ilaçlama firmaları tarafından tespit edilecek yerler karafatmalardan kurtulmak için doğru ilaçlama yöntemleriyle uygulanmaktadır. Yok edilmesi zor bir canlı olduğu için karafatma ile mücadele durumunda daha çok sıvı böcek ilaçları tercih edilir.

En Etkili İlaçlama Yöntemi

Karafatma için uygulanacak bir diğer ilaçlama türü jel ilaçlama tekniğidir. Ancak üremelerine bağlı olarak etrafta bıraktıkları yumurtaların yapılacak ilk ilaçlamada yok edilmeyecekleri göz önüne alınarak yaklaşık 20 gün sonra yeniden bir ikinci karafatma ilaçlama uygulanmalıdır. Böylece yumurtalarından yeni çıkmış karafatmalar da yok edilebilir. Koloniler halinde yaşayan karafatmalar üremelerinin çok olmasıyla da her geçen gün daha büyük tehlike demektirler.

Karafatmalar çok dirençli canlılardır. Besin tüketmeden ortalama 1 ay kadar yaşayabilirler. -32 derece sıcaklığa da dayanabilir. Bunun dışında 40 dk boyunca nefesini de tutan karafatmalar kafalarının kopması durumunda 1 hafta kadar yaşamlarını sürdürebilir. Tehlikeleri başlarının üstünde bulunan antenler sayesinde kolaylıkla fark edebilen karafatmadan kurtulmak bireysel olarak mümkün değildir. Muhakkak böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmelidir. Karafatma ilaçlama uygulanarak bu sorunlar çözülebilir. Halk arasında; hamamböceği, kalorifer böceği, kakalak gibi isimlerle de bilinir.

Karafatmadan kurtulmak için profesyonel, eğitimli kişilerle çalışan, doğru ilaçlama hizmetleri veren böcek ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır. Çözer ilaçlama şirketi karafatma ilaçlama hizmetlerinde etkili çözümler sağlamaktadır. Evinizde veya çalışma alanlarınızda karafatmadan kurtulmak için mekanınıza yapılacak böcek ilaçlama ile kurtulabilirsiniz.


featured project

Karasinek İlaçlama

Çözer böcek ilaçlama şirketimiz sizlere Karasinek ilaçlamada etkin, hızlı ve uygun fiyatlı çözümler üretir. Karasinek hayvanlar aleminin iki kanatlılar takımında yer alan bir böcek türüdür. Karasinekler büyüklük bakımından çok büyük olmayıp uzunluğu 5-8 mm arasında değişen, rengi genel olarak koyu gri ve siyah olan ve uçabilen bir sinek türüdür. Karasineklerin yaşam alanlarından bahsedecek olursak çok geniş bir yaşam alanları vardır. Pis yer, temiz yer, açık alan, kapalı alan arasında ayrım gözetmeden hemen hemen her yerde yaşayabilir.

Karasinek Yaşam Döngüsü

Günlük hayatta, yaşam yerlerinde karşımıza çıkan sinek türlerinin %90’ını karasinekler oluşturur. Bunun en önemli nedeni, insanlar ve insanlarla birlikte yaşayan hayvanların sağladıkları ortamın Karasineklerin yaşamaları için gerekli şartları oluşturmasıdır.

Karasinekler uçma kabiliyeti yüksek olan kanatlılardandır. Öyleki ani manevra yapabilmeleri, havada zigzaglar çize bilmeleri, aniden kavisler çizebilmeleri bu kabiliyetin kanıtı olarak gösterilebilir. Ayrıca karasinekler bu özelliklerinin yanında her türlü yüzeye, yüzeyin özellikleri ne kadar elverişsiz olursa olsun, hiç zorlanmadan, rahatlıkla konabilme özelliğini de taşımaktadır.

Karasinekler her türlü yüzeye konabildikleri gibi tavanda da asılı kalabilmektedirler. Bunu ayaklarında bulunan çengellerle ve çengellerde bulunan çok sayıda vantuzlarla sağlarlar. Vantuzlar herhangi bir yüzeyle temasa geçtiklerinde bir salgı salgılarlar ve bu salgı ile yüzeyde asılı kalabilmektedirler.

Karasinek İlaçlama, istanbul Karasinek ilaçlama firmaları,Karasinek İlaçlama şirketleri, istanbul Karasinek ilaçlama,Karasinek İlaçlama firmaları

Üremeleri : Karasineklerin üremeleri yumurtlama ile olmaktadırlar. Yumurtalarını, çöplüklere dışkılara özellikle nemli ve sıcak yerlere bırakmaktadırlar. Yumurtalar bir günden kısa sürede olgunlaşarak çatlar. Yumurtalardan çıkan larvalar 1-2 hafta gibi kısa bir sürede pupa evresi dediğimiz evreye geçerler. Bu evrede larvalar başkalaşım geçirir ve artık kanatlı, erişkin bir karasinek olmuştur. Karasinekler ortalama 3 günde bir yumurtlarlar ve her yumurtlamada 100’ün üzerinde yumurta bırakırlar.

Karasineklerin ömürleri kısa olmasına rağmen çok hızlı üremeleri sayılarının çok fazla olmasına yol açar. Yumurtlama yapan bir karasinekten doğan sineklerin üremeleri ile, aynı nesilden gelen karasinekler 5 ay gibi bir sürede ortalama 5milyar gibi bir yumurta sayısına ulaşırlar.

Karasinekler hakkında verilen bunca bilgiden sonra, neden karasineklere karşı ilaçlama yapılması gerektiği hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek yerinde olur. Gelişen teknolojik imkanlar rahat yaşam standartları insanlara daha güzel ve tercih edilebilir bir yaşam sunarken, bu hızlı yaşam, insanların daha çok iç içe bulunması, değişen doğal yapı, salgın hastalıkların da artmasına yol açmaktadır. Artan salgın hastalıkların çok hızlı bir şekilde yayılmasına yardımcı olan karasinekler bu yüzden kontrol altına alınmalı, insan yaşam alanlarından uzak tutulmalıdır. Bir karasineğin ayakları çevresinde ortalama 20milyon bakteri yaşayabilmektedir. Karasinekler kondukları yüzeylere günde 25-50 defa dışkı bırakırlar ve gerek dışkılarındaki gerekse de vücutlarına yapışık halde bulunan bakterileri ortama bırakırlar.

Karasinekler uçarken çok fazla enerji harcarlar ve bunun sonucunda beslenmek için besinlere ihtiyaç duyarlar. Besinlerini emerek vücuda alırlar. Kondukları yüzeydeki besinleri emebilmek için ağızlarında besin üzerine tükürük salgılarlar.

İnsan sağlığı açısından baktığımızda Karasinekler, üzerlerinde yaşadığı bakteri çeşitliliğinden ötürü, kolera, tifo, dizanteri gibi salgın hastalıkların yayılmasında önemli rol oynamaktadırlar.

Gıda üretim ve tüketim mekanları Karasinekler nedeniyle hijyen sıkıntısı çekmektedirler. Gıda içerikli mekanlarda Karasinekler Salmonella enfeksiyonuna yol açarlar. Karasinekler tarafından bulaştırılan bazı önemli hastalıklar şöyledir; Kolera, Difteri, Brusella, Hepatit A, Tüberküloz, Dizanteri, Paratifo ve bir çok hastalık.

Karasineklerle Mücadele: Çözer böcek ilaçlama şirketimiz karasinek ilaçlamada Profesyonel ekibiyle kesin çözümler üretmektedir. Karasinekle mücadelede şirketimiz tamamen profesyonel şekilde çalışarak bilimsel yöntemlerle hem Karasineklere çözüm üretmekte hem de tekrar tekrar sıkıntı yaşamamanız konusunda sizleri bilinçlendirmektedir.

Karasinek ilaçlamada önemli bazı bilimsel noktalar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edilerek yapılan mücadelede her zaman siz kazanan tarafta yer alırsınız. Aksi taktirde hızlı üreyen bir Karasinek ordusuyla karşı karşıya kalmak zorunda kalırsınız.

Karasinek İlaçlama, istanbul Karasinek ilaçlama firmaları,Karasinek İlaçlama şirketleri, istanbul Karasinek ilaçlama,Karasinek İlaçlama firmaları

Karasinekle Mücadelede Alınana Önlemler:

1-) Kimyasal Önlemler: Çözer böcek ilaçlama olarak Sağlık bakanlığından onaylı bir firma olup, kullandığımız ilaçların insan sağlığına zararsız oldukları tescil edilmiştir. Karasinek ilaçlamada kimyasal yöntemlerimiz iki kategoride olmaktadır. Bunlardan birincisi Yetişkin Karasineklerle mücadele diğeri ise larva mücadelesi. Bu mücadele yöntemlerin yapılan ilaçlama da üreme alanlarını ilaçlama yapılarak bırakılmamakta, üreme alanından derinlere doğru inilmektedir. Çünkü larval hareketlerle yumurtalar çeşitli yarıklardan vs. derinlere inebilmektedir. Karasinekle mücalede kullanılan ve kesin çözüm alınabilecek ilaçlar sadece ve sadece Sağlık Bakanlığından onaylıfirmalarca uygulanabilmektedir. Kaçak olarak çalışan ilaçlama firmaları yapmış oldukları ilaçlamalarda insan sağlığı tehlikeye atabilmektedir. Ayrıca kullanmış oldukları ilaçlar herhangi bir izne gerek duymadan kullanılabilen ilaçlardan oluşan firmalarda ise Karasinek mücadelesinde malesef istenilen sonuçlara ulaşılamamaktadır.

Karasinek İlaçlama, istanbul Karasinek ilaçlama firmaları,Karasinek İlaçlama şirketleri, istanbul Karasinek ilaçlama,Karasinek İlaçlama firmaları

Şirketimizce kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığından onaylı olup mücadelede kesin sonuçlar almamızı sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan ilaçlar ergin dişi karasineklerin yumurtlama yeteneklerini de yok etmektedir.

2-) Mekanik Önlemler: Bu önlemlerde mücalenin yapılacağı alanlarda karasineklerin üremesine kolaylık sağlayabilecekler mekanlar tesbit edilir vu bu mekanlar üremeye elverişsiz hale getirilir. Çöp bidonları vs alanlar yüksek etkililikte ilaçlarla ilaçlanarak üremenin engellenmesi sağlanır. 3-) Kültürel Önlemler: İlaçlama yapılan ortamda yaşayan insanlar, firmamızın uzman personeli tarafından bilinçlendirilerek karasineklerin hangi durumlarda daha kolay üreyebilecekleri hakkında bilgi verilir. Bu bilgilendirmede ne gibi tedbirler alınması gerektiği, yiyeceklerin açıkata bırakılmaması, meyve ve sebzelerin hangi şartlarda saklanması, yemek artıkları, çöplerin ortamdan uzaklaştırılması konusu net bir şekilde anlatılmaktadır. Şirketimiz Çözer böcek ilaçlama, Karasinek ilaçlamalarında kullandığımız yöntemler, ilaçlar, ilaçlamada yer alan teknik personelimiz ve karasinekle mücadelede sizlere bilgiler veren eğitici personelimizle Türkiye’de ve İstanbul’da kaliteyi yakalamış, yaptığı işe önem veren ve her ne olursa olsun müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olmayı görev bilmiştir. Müşteri memnuniyetinin sağlanmaması durumunda ikinci ilaçlamayı ücretsiz yapmayı taahhüt eden firmamız haşeresiz ve böceksiz günler diler.


featured project

Karınca İlaçlama

Karınca ilaçlama, bu haşereler ile mücadele için yapılan bir uygulama olmasının yani sıra, açık veya kapalı her alanda gerçekleştirilebilir. Ancak karınca ile mücadele için kaliteli ilaçların kullanılması ve karıncaların yuvalarında ölmesinin sağlanması son derece önemlidir. Karıncaların sık kullanılan alanlarda ölmesi, bakteri ve mikropları arttıracağı gibi, sağlıksa sorunların oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle bilinçli şekilde gerçekleştirilmesi gereken ilaçlama için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve etkili olduğu kadar kaliteli ilaçlar da kullanan böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Karınca İlaçlama, istanbul Karınca İlaçlama firmaları,Karınca İlaçlama İlaçlama şirketleri, istanbul Karınca ilaçlama

Günümüzde bilinen 12.000 den fazla türü bulunan karıncalar bulundukları coğrafi ve iklimsel koşullara uyum gösterebilen zar kanatlı ailesine ait böcek türleridir. Dünya üzerinde hemen her ortamda bulunabilen karıncaların kendine özgü karınca türleri bulunan ender yerlerde bile birlikte bazı uzak ve yasama uygun olmayan adalardır. Yaklaşık 100 milyon yıl önce çiçekli bitkilerin ortaya çıkmasından hemen sonra karınca türleri çeşitlenmiş ve 60 milyon yıl önce de ekolojik üstünlüğüne erişmiştir. Karıncalar ekosistemlerin çoğunda yasayabilir özellikte ve kara hayvanları bio kütlesinin yaklaşık %15 ile %25′ini oluşturan canlılardır. Türlerine bağlı olarak farklı renklerde olabilen karıncalar genel olarak kahverengi, siyah, sarı, kızıl, kırmızı. Vb. gibi birçok renklerdedir. Oldukça çalışkan olan karınca günün çoğu zamanını çalışarak geçiren haşere türüdür.

Kendi ağırlığın 50 kati kadar ağırlığındaki eşyaları dahi taşıma gücüne sahip karıncalar her alanda yasama ve üreme özelliğine sahiptirler. İnsanların yasayabildiği her alanda görülebilen bu haşereler, besinleri kullanılmaz hale getirerek büyük maddi zararlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, dış ya da iç mekânlarda, özellikle yaz aylarında karınca ilaçlaması yaptırmak son derece önemlidir. Diğer böcek türleri gibi karıncaların da gövdeleri etrafında koruyucu görevi gören ve kasların bağlanmasını sağlayan bir dış iskeletleri bulunmaktadır. Bir karıncanın kafasında birçok algı organı bulunur. Birçok böcek gibi karıncalarda birbirine bağlı sayısız küçük lenslerden oluşan petek göz bulunmaktadır.

Karıncaların gözleri hızlı hareketleri tespit etmede iyi olsa da optik çözünürlüğü yüksek olmamakla birlikte ayrıca kafalarının üstünde ışık düzeylerini ve polarizasyonu ayırt eden üç küçük sade göze sahiptirler. Karınca türleri, boyutları küçük doğal boşluklarda yasayan birkaç düzine avcı bireyden, çok büyük bölgeleri kaplayan ve sayıları milyonlarca bireyi içeren oldukça yüksek oranda organize kolonilere kadar oluşan topluluklar içinde yasamaktadırlar. Büyük karınca kolonileri çoğunlukla “isçi” ve “asker” sınıflarını oluşturan kısır dişilerden meydana gelir. Bu kolonilerde ayni zamanda verimli erkekler ile bir ya da daha fazla ve “kraliçe” adi verilen verimli dişiler de yer alır. Bu koloniler bazen süper organizmalar olarak tanımlanır çünkü karıncalar tek bir vücut hâlinde koloniyi desteklemek için bir arada çalışan canlılardır.

Karınca İlaçlama Gerekli midir?

Tehlike anında ya da etrafta başka besin bulma olanağı olmadığında insanları ısıran karıncalar, hemen her alanda görülebilme ve her türlü besine ulaşabilme özelliği ile insan sağlığı açısından risk teşkil eden haşereler arasındadır. Birçok farklı alanda bulunabilen karıncalar tasdikleri mikroorganizmalar ile birçok bulaşıcı hastalığa neden olabilmektedirler. Genel olarak insan ısırma eğilimi olmayan karıncalar, aç kaldığında insanları dişler ve hatta ısırdığı yeri kanatabilecek kadar güçlüdürler.

Bazı türleri insanlar üzerinde dolaştıkları zaman alerjik reaksiyonlara sebep olur. Bulunduğu her türlü ortamdan mikrop bulaştıra bilme ve hastalık yayabilme riski yüksek olan bu haşere türü ile kesinlikle etkin biçimde mücadele edilmelidir.

Haşere mücadelesi kapsamında karınca ilaçlama ve kontrol işlemini yapacak olan ilaçlama şirketleri Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ve yine Sağlık Bakanlığı prosedürlerine uygun, eğitimli, uzman uygulayıcılardan oluşmalıdır. Bütüncül yaklaşımlı haşere kontrol süreci sorunun çözümü ve sağlıklı mücadele açisindan önemli bir olgudur.


featured project

Kemirgen İlaçlama

Kemirgen ilaçlama’da Kaliteli ve Güvenilir Hizmet!

Son yıllarda Kemirgenlerin ekolojik yapılarında meydana gelen değişimlerden dolayı Kemirgen ilaçlama ayrı bir önem taşımaya başlamıştır. Gerek Kemirgen ebatlarındaki aşırı büyüme gerekse taşıdıkları virüs ve hastalıklardaki değişkenlik Kemirgen ilaçlama yöntemlerinde de değişik metodlar kullanmayı zorunlu kılmıştır. Hatalı Kemirgen ilacı kullanımı ile yapılan Kemirgen ilaçlama yöntemlerinde maalesef Kemirgenlerin insanlar tarafından ulaşılamayan alanlarda ölmesi neticesinde kurtlanma ve koku problemleri ortaya çıkmaktadır.

Bu da ev ya da iş yerimizde tadilat yapılması zorunluluğu doğurmakta buna bağlı olarak çok yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden Kemirgen ilaçlama öncesinde ön keşif yapılması bu sorunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kemirgen ilaçlama yaptırmaya karar vermeden önce Kemirgenlerin anatomileri hakkında kısaca ön bilgi edinelim. Kemirgen türlerini yakından incelediğimizde Kemirgen ilaçlama sorunlarınızda neden profesyonel yardım alınması gerektiğini daha iyi anlayabiliriz. Kemirgenler insanların yaşadıkları alanlara geldikleri ortamda bulunan tüm mikropları taşıyan bu ortamlarda gezindiklerinde ise üzerlerindeki haşere ve mikropları salya ve dışkıları ile insanların yaşam alanlarına bırakan bulundukları ortamdaki kemirilebilir tüm eşyaları kemirerek maddi hasarlarda verebilen kemirgen grubu üyesidir. Kemirgenler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir. Kemirgen eşsiz bir vücut anatomisine sahiptir. Kulakları içerisinde bulunan denge organları sayesinde bizlere aşılması imkânsız gibi görünen her türlü engeli rahatlıkla geçerler. Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir, tat almaya yarayan sensörler sadece ağzında değil bıyıklarında da mevcuttur. Kemirgenler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar.

İnsanlara en çok hastalık ise ev Kemirgensi-fındık Kemirgensinden bulaşır. Kemirgenler nadirende olsa aşırı açlık çektikleri durumlarda ağızlarından salgıladıkları salya bir nevi narkoz görevi görmekte bu sayede insanlara ısırma yolu ilede zarar verebilmektedirler. Kemirgen ısırmasına maruz kalan kişilerin acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Kemirgen İlaçlama Yaptırmadan Önce Keşif Talep Ettiniz Mi?

Kemirgen ilaçlama yaptırmadan önce mutlaka ilaçlama yapılacak olan alanın ön keşif personelleri tarafından incelenmesi ve Kemirgenlerin yuvalanma alanları ile yürüyüş yollarının önceden tespit edilmesi gerekmektedir. Ön keşif yapılmadan Kemirgen ilaçlama yapılması hem zaman hem de maddi kayıplara yol açmaktadır. Kemirgen ilaçlama sorunlarında hızlı ve garantili çözüme ulaşmak için mutlaka ön keşif talep ediniz. Konusunda uzman keşif personellerimiz tarafından ücretsiz keşif olanaklarımızdan yararlanmak için Çözer İlaçlama Danışma Hattını arayınız. Deneyimli ekibimiz ve profesyonel kadromuz her türlü sorununuza çözüm bulmak için telefonunun ucunda sizleri beklemektedir. 7 gün 24 saat hizmet veren firmamız sizlere bir telefon kadar yakındır. Siz isteyin biz sorununuzu çözelim.


featured project

Kene İlaçlama

Kene İlaçlama profesyonel ekiplerimiz tarafından yapılmakta, hesaplı ve kesin çözüm üretilmektedir. Özellike kene yumurtalarını etkilemesi gereken sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılmalıdır. Yazın en sıcak aylarında aktif hale gelen keneler eğer profesyonel ilaçlama yapılmazsa çok büyük hastalıklara yol açabilmektedirler. Uzman kene ilaçlama ekibimiz ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz, İstanbul tüm ilçelerinde hesaplı ve uygun kene ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Kene İlaçlaması zaman kaybetmeden yaptırılmalı, sıcak aylar gelmeden yumurtalar yok edilmelidir.

kene ilaçlama Kene; kan emici bir parazittir. Keneler kan emerek beslenirler. Bu sebeten dolayı neredeyse tüm hayvanlarda (Yabani,Evcil) kene bulunabilir ve insanların bu hayvanlarla teması sonucu insanlara geçebilir ve ölümlere sebep olabilir.

“Keneler uçabilen yaratıklar olmadıkları gibi canlılara ayakları ile yürüyerek ulaşırlar .”

Kenelerin Özellikleri ; Keneler canlı üzerindeki beslenmesini (kan emmeyi) bitirdikten sonra canlı vücüdundan ayrılırken bir sıvı salgılarlar. İşte virüsün bulaşmasının sebebi %90 budur. Bu virüs tüm canlılara bulaşabilir fakat hayvanlarda çok hafif ve belirtisiz geçer fakat insanlarda son derece ölümcül olabilir. Keneler bir canlının kanını emmeye başladıklarında, yani sokmaya başladıklarında arı veya sivrisinek gibi hemen bırakmazlar , yapışıp kalırlar. Ağız Kısmındaki iğneyi deri altına sokarlar ve doyuncaya kadar çıkarmazlar. Keneyi çıkarmak için zorlama yapılırsa kene zehirli sıvıyı bırakır buda ölümlere sebep olabilir. Yani anlaşılacağı üzere kene ilk ısırdığı anda değil beslendiği canlıyı terk ederken zehrini bırakır.

Kene etin içine girmişse ne yapılmalıdır?

Kene el ile çıkartılmaya çalışmamalıdır, sıkıştılan kene patlayarak zehrini kana karıştırabilir. Daha önce kene çıkartmamış olanlar için profesyonel hekimlere ve sağlık birimlerine başvurmak en iyi çözümdür. İnce uçlu alet, cımbız veya iplik parçası kullanılarak çıkarılabilir. Çakmak veya ateş tutulmamalı keneyi saldırgan duruma sokacak birşey yapılmamalıdır.


featured project

Kertenkele İlaçlama

Kertenkele eve nereden gelir Kertenkele eve nereden gelir zaman,zaman ev içlerinde görülen ve özellikle çocukların çok fazla korku yaşamasına sebep olan kertenkele türleri evlere dış alanlardaki bölgelerden çeşitli yollar ile gelmektedir. Binaların duvarlarına rahatlıkla tırmanma kabiliyetine sahip olan kertenkele zararlısı açık bulduğu camlardan ve havalandırma girişlerinden kolaylıkla ev içine girerek buralarda yerleşir kısa sürede yavrulayarak ev içinde üreyen kertenkeleler artan sayıları ile daha sık görülür ve daha fazla korku verirler. Ev kertenkelesi olarak bilinen küçük yapılı tavan kertenkelesi zararsız olmasına karşın büyük şehirlerde bazı daire içlerinde görülerek endişeye sebep olmaktadır. Kertenkele çeşidi içinde yeşil renkli kertenkele türleri en fazla zehir taşıyan bir özelliğe sahip olduğu için mutlaka dikkat edilmesi gerekir ancak bu kertenkele çeşitleri çok nadir görüldüğü için insanların kentsel alanlarda pek karşılarına çıkmayacağı bir kertenkele türüdür. Evlere kertenkele girişini önlemek için açık görülen tüm yerler güzel bir şekilde kapatılmalı boşluk olan duvar araları ve kapı kenarları silikon yardımı ile sağlamlaştırılarak daire içine giren kertenkele sürprizleri yaşanmamalıdır. Ağaçlara tırmanmayı seven kertenkeleevlere yakın ağaçlık alanlarda daha fazla barındığı için pencerelere yakın ağaç dallarından yararlanarak kolay bir şekilde ev içlerine girebileceği için pencereler kapalı tutulmalı ve sineklik yaptırılmalıdır.

Kertenkele ısırırmı kertenkele sıcak iklimlerde yaşayan bir kara hayvanıdır peki kertenkele ısırır mı kertenkele ısırması tehlikeli olur mu zehirli olan kertenkele türleri mevcut hangi riskleri taşırlar gibi pek çok soru insanlar tarafından dillendirilebilir.Kertenkele zararlısı hemen her bölgede görülebilen sıcak yaz aylarında kırsal ve yeşil alanlarda sıkça görülen bir yapıya sahiptir. Kertenkele ısırma olayı normalde pek rastlanmayan bir durum olmasına karşın zorda kalarak korkutulan bir kertenkele nadirde olsa ısırma potansiyeline sahiptir.Evde yuva yapan kertenkele zamanla ev içinde yavrulayıp mekanın tüm odalarında kertenkele görülmesine neden olup ev içinde korku ve endişeye neden olmaktadır. Kertenkele ilaçlama servisleri ile temasa geçilerek evdeki kertenkele için kertenkele ilaçlaması yaptırılmalıdır.Evlerde tavan aralarında yaşayan kertenkele çeşidi zararsız ve zehir taşımayan bir tür olarak bilinirken yeşil renkli ve iguana türü kertenkelelerin vücutlarında insanları öldürebilecek oranda zehir mevcuttur. Kertenkele sokması çok acil durumlara ve ölümle sonuçlanan olaylara sebep olabilmektedir. Isıran kertenkele insanda tahribata ve olası zehirlenme durumuna neden olabileceği için kertenkelenin ısırma riski gözden kaçırılmamalı bu zararlılara karşı gerekli tüm tedbirler alınmalıdır.

Ev kertenkelesi zararlımı Kertenkele hangi mevsimde daha çok aktif olur ve en fazla kertenkele görülen yerler arasında yeşil ağaçlık alanlar ile yaz aylarında havaların sıcak olduğu dönemler kertenkele hareketleri için en fazla artış gözlenen zamanlardır. Bu dönemlerde kertenkele çeşitli yollarla evlere ve binalara girerek insanlar için sıkıntı kaynağı olmaktadır. Yazın kertenkele ilaçlama yaptırarak bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Ev kertenkelesi ve zararları aslında insanlarınsandığı gibi ısırma ve zehirleme şeklinde bir zararı olmadığı için zararsız kertenkele olarak çokta fazla korkulmaması gerekir ancak evdeki süs bitkileri ve yeşil yapraklı çiçek benzeri süs bitkilerinin yeni çıkan sürgünlerini yedikleri için pek hoş karşılanmazlar. Eve kertenkele girmesini engelleme yollarının en başında geleni açık olan yerlerin kapatılarak evde kertenkele yaşam alanı bulamayacak şekilde önlemler alınması ve dış alanlarda üreyen kertenkele türlerinin buldukları açık ve zayıf noktalardan evlere girmesi engellenmelidir.


featured project

Kırkayak İlaçlama

Zehirli canlılar arasında bulunduğu gibi ölüme neden olabilecek denli zehirli olan kırkayak ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan haşere grupları arasında yer alır. Kırkayak, Pencillata altsınıfında ( bazı kaynaklarda Pselaphognatha olarak geçer ) uzunlukları 4 cmyi geçmeyen( Bazı türlerde 10 cm olabiliyor.) 11 – 13 halkalı, vücudu kıl demetleriyle kaplı, çok küçük ve yumuşak yapılı kırkayak türleri yer alır. Bu gruba giren erkeklerin karnında çiftleşme sırasında dişiyi tutmaya yarayan kavrama organları yoktur. Pentazonia altsınıfının üyelerinde vücut kısa, geniş ve halkalıdır. Kırkayağın 7000den fazla türü vardır. Kırkayağın başında bir çift anten bulunur. Bazılarında ise göz bulunmaz. Antenleri çok hassas koku alma yeteneğine sahiptir. İç yapısı çıyana benzeyen bu haşereler çiyan kadar zehirli olmamakla birlikte, bazı türleri ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Kırkayak otçul, çiyan etçil beslenir. Kırkayağın türüne göre ayak sayısında değişiklik olur. Çok ayaklı olmalarına rağmen her iki tür de yavaş hareket eder. Kapalı alanlarda ciddi sorun teşkil eden ve yaşamsal tehlike yaratabilen bu canlılardan kurtulmak için çiyan ya da kırkayak ilaçlama yaptırmak şarttır. Kırkayağın yaklaşık 115 çift ayağı vardır, çiyanda türüne göre 15 çift ve 173 çift ayak bulunabilir. Kırkayağın her vücut bölmesinde 2 çift ayak vardır ve özel bir solunum(trake) sistemi bulunur. İlıman ve sıcak iklim hayvanıdır. Rengi genel olarak kahverengi olur. Kırkayak genellikle gündüz vaktini dinlenerek geçirir. Taş ve yaprak altı gibi nemli yerler ideal dinlenme alanlarıdır. Kırkayak genel olarak çürümüş bitki yemeyi sever. Kırkayak taze bitkilerin kök ve yapraklarını kemirerek çürümeye neden olur. Çiçeklerde çok görülür. İnsan ve hayvan dışkısı yer parazit ve tenya taşır.

Kırkayak yemiş olduğu bağırsak tenyalarının yumurtalarını sindiremez dışarı atar. Dolayısıyla dolaştığı alanlarda bakteri ve mikropların çok hızlı şekilde yayılmasına neden olan bu haşereleri yok etmek için kırkayak ilaçlaması yaptırmak şarttır. Sıcak iklimde yaşayan kırkayaklar 15-20cm büyür. Yumurtlama yöntemi ile üreme yapar. Dişi kırkayak tarafından toprak altında korunan yumurtalar 12-15 günde çatlar ve yavrular yumurtadan çıkar. Ölene kadar birkaç defa deri değiştirir. Kırkayağın her deri değiştirmesinde bedeninde 1 halkası artar. Yumurtadan çıkan kırkayak larvası 1 yılda ergin kırkayak olur. Kırkayağın derisi antibiyotik etkili ve pis kokuludur. İri olan kırkayak insan derisine dokunduğunda tahrişe neden olabilir. Kırkayak korktuğunda veya tehlike anında kendini yere atar kıvrılır.

Kırkayak ilaçlama sıvı haşere ilaçları kullanılarak yapılabilen bir uygulama olmasının yanı sıra bireysel yöntemler ile uygulanmamalı ve bu canlılardan kurtulmak için sağlık bakanlığı onayına sahip olan profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Çözer ilaçlama uzman ekibi tarafından kontrollü olarak yapılmaktadır. Bina içerisinde; bodrumda, katlarda ve evlerin balkonlarında; bina dışında ise rutubetli yerlerde, yaprak altı ve gübrelik yerlerde yaşarlar.

Kırkayaklar bahçede veya saksıda yetişen bitkilerin köklerini, soğanlarını ve sürgülerini kemirerek zarar verirler. Kırkayak görülen ortam neresi olursa olsun bilinçli bir uygulama ile kırkayak ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Basit ilaçlar ile yapılan amatörce uygulamalar hiçbir haşere türü üzerinde etkili sonuç vermez. Çünkü her haşere türünün ilaca karşı direnci farklılık gösterir. İlaçlama firmaları haşereler üzerinde kullandıkları ilaçları çevresel faktörlere ve haşere direncine göre etki edecek şekilde seçerler ve uygularlar. Kırkayak ilaçlama işleminde kokulu sıvı ilaçlar püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında kapalı ortamlarda bazı önemli güvenlik önlemleri alınmalıdır ve ilacı uygulamak için profesyonel ekipmanlar kullanılır. Bu nedenle ilaçlama şirketleri tarafından yapılan kırkayak ilaçlama işlemi en sağlıklı ve etkili sonucu sağlayacaktır.

Kırkayak görünüm olarak silindirik ve katmanlar halinde uzun vücut yapısındadır ve her katmanda iki çift ayak bulunur. Görünüş olarak çiyanlar ile karıştırılsa da bazı belirgin özellikleri ile kolaylıkla ayırt edilebilinir. Çiyanların ayakları yanlara doğru açık ve diken görünümündedir, kırkayakların ise bedeninin altında daha az görünür. Çiyanların vücudunun her katmanında bir çift ayak vardır ve daha hızlı hareket ederler. Kırkayakların ise ayak sayısı her katmanda iki çifttir ve daha yavaş hareket ederler. Kırkayaklar otçul beslenirler ve zehirsizdirler, çiyanlar ise etçil beslenirler ve zehirlidirler. Kırkayak genelde koyu kahve ve siyah renktedir çiyanlar ise kızılımsı veya sarımtırak renkte ayakları sarıdır. Çiyanların başucundaki antenleri kırkayaklara göre daha uzundur.


featured project

Kulağakaçan Böceği İlaçlama

Kulağakaçan böceği küçük birkaç cm boyunda olan, vücutları baş, gövde ve karın kısmından oluşan haşerelerdir. Kulağakaçan böceklerinde toplam 6 ayak vardır ve baş kısmında 2 adet antenleri mevcuttur. Bu antenler sayesinde besinlerini bulur ve kendisine gelen tehlikeleri algılayıp kaçarlar. Kulağakaçanların vücudunun arkasında kıskaçları vardır ve böcek ölülerini kıskaçları ile parçalayarak yer.

Kulağakaçan beslenmesini gece yaptığı için geceleri gündüz saklandıkları yerden çıkarak beslenmelerini yaparlar. Kulağakaçan böceği evlerde çatlak ve yarıklarda barınır. Evlerin bodrum ve çatı bölümlerinde de görülebilmektedirler. Kulağakaçan böceği aynı zamanda ağaçların meyveleri üzerinde ve ağaç kabuklarında bulunurlar ve çok hızlı hareket eden bir böcektir. Kulağakaçan böceği besin olarak bitkisel ürünler ile hayvansal artıklar ve hayvansal ürünler ile beslenir.

KULAĞAKAÇAN ZARARLARI Kulağakaçan böceği insanlar için tehlikeli bir böcektir. İnsanlar uyuduğu zaman insanın ağzına, burnuna ve kulağına kaçabilmektedir. Ayrıca bitkilerin artıklarını, bitki meyvelerini ve bitki yapraklarını yediği için bitkilere de zarar vermektedir.

KULAĞAKAÇAN İLE MÜCADELE

Kulağakaçan ile mücadelede mutlaka şarttır. Kulağakaçan böceği görüldüğünde mutlaka ilaçlama firması ile çalışın. Çünkü kolay olan bir ilaçlama yöntemi ile kontrol altına alınabilen kulağakaçan böceği korsan firmalar ve acemi kişiler tarafından ilaçlanması ciddi zararlar verebilir. Çözer İLAÇLAMA olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.


featured project

Kuş Biti İlaçlama

Kuş biti olarak bilinen ve evlere çoğu zaman çatı yada balkonda yuva yapan güvercinler ile bulaşan güvercin biti nasıl yok edilir. Bit türlerinin ortalama 3500 kadar türü olan bitlerin,bu yazımızda ısırıcı bitler takımına giren Menoponidae ve Philopteridae familyasına bağlı olan güvercin bitleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Güvercin bitleri asalak yaşayan haşere türleridir ve adında anlaşılacağı gibi genellikle güvercinlerin üzerinde bulunduklarından dolayı halk arasında güvercin biti olarak bilinirler. Bu bit türleri bulaşacak olan konakçısını sıcaklık kriterine göre seçmektedir. Yani evlerimizde güvercin yada kuş besleniyorsa güvercin bitleri bize değilde bizden daha sıcak olan kedi,köpek veya güvercinlere bulaşmaktadır.Bitler insanlara çok çok nadir durumlarda bulaşmaktadır ve insanlara zararları yoktur.İnsanda görülen bit türleri Anoplura takımına bulunan bit türleri olmaktadır dolayısıyla güvercin üzerinde yaşayan bir bit çeşidini insanın üzerine taşırsanız bu bit insanın üzerinde yaşayamaz ve ölür. Evlere giren güvercin biti nasıl yok edilir pek çok insanın mayt ve miteler ile karıştırdığı güvercin bitleri hızlı hareket eden kahverengimsi renkli ve yolu iğne ucu kadar bir böcek çeşididir. Evdeki güvercin bitlerinin yok edilmesi için kokulu ve dumanlı bit ilaçlama yaptırılması güvercin bitlerinin yok edilmesi için en etkili yoldur.

Güvercin bitlerinin yaşadığı yerler Güvercinlerin üzerinde yaşamaların sebepleri bu bit türünün diş yapılarının telek ve tüy yiyebilecek bir yapıya sahip olmasıdır. Peki bu böcekler evlerimizde ne gibi zararlar açarlar. Güvercin bitleri insanların üzerinde yaşayamasalar bile çok kısa bir süreliğine bulaşabilir ve evlerimize kadar gelebilmektedirler. Genellikle güvercin bitlerinin yumurtalarını beyaz tomurcuklar haline görebilmekteyiz. Bu böceklerden kurtulmak için sıvı ilaçlama yöntemi tavsiye edilmektedir. Sıvı ilaçlama ulv makineleri yardımıyla yapılan püskürtmeli ilaçlama yönteminin adıdır ve güvercin bitleri için son derece etkili ve garantili bir ilaçlama yöntemidir. Güvercin biti evlerde halı yüzeyleri, mobilyalar, duvarlar ve pencerelerin perdelerinde kısacası evin hemen her yerinde görülebilen bir zararlıdır. İnsanların yattığı sırada cildinde dolaşıp ısıran güvercin bitlerinin yaşadığı yerler sıcak olan tüm ortamlar olup insan vücudunda yaşaması mümkün olmamasına karşın hassas ciltli insanlarda cilt alerjisi ve kabarmalara sebep olurlar. Evdeki güvercin biti nasıl yok edilir diye düşünen kişilerin bu zararlı haşereler karşı mutlaka dumanlı bit ilaçlama hizmeti alması kuş bitlerinin yok edilmesi için en etkili yöntem olup bitlerin zararlarından korunmak için ev ilaçlaması şarttır.

Güvercin bitleri nasıl önlenir? Güvercin bitlerinin evlerimizde olduğunu tespit eder etmez ilk önce halılarımızda yoğun olarak bulunacağını düşünerek dolayı halıları halı yıkama makinesi ile yıkamalı ve evimizde genel olarak hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz.Bunun dışında evde yapılacak olan sisleme şeklindeki ilaçlamanın son derece yararı olacaktır. Ev için yapılan dumanlı güvercin biti ilaçlama uygulamaları hem bit üremesini önlemek için hemde bitlerin yok edilmesi için en etkili yöntemdir. Bütün bit türleri gibi güvercin bitleri de sıcak havalarda çok çıkar ve genellikle hepsi hızlı bir şekilde üreme yaparlar.Kışın soğuk aylarda güvercinlerin üzerinde bit rastlamanız pek mümkün değildir. Bu bit türleri aniden üremeye başlar ve çoğalır güvercin bitleri rahatlıkla bir güvercinden diğer bir güvercine geçebilmektedir. Güvercin bitlerinin önlenmesi insan sağlığı açısından bir hayli önemli olup kuş biti ve güvercin bitleri ile mücadele profesyonel bir şekilde yapılmalı evdeki bitler imha edilmelidir. Minik güvercin biti nasıl yok edilir diye bizi arayan insanların kuş bitlerini imha etmek için yaptıkları bireysel çabaların hiç bir işe yaramadığı ve bu bitlerden kurtulmak için son derece yoğun arayış içine girdiklerine şahit olmaktayız. Güvercin biti nasıl yok edilir diyorsanız bizi arayıp garantili olarak bu böceklerin evlerinizden temizlenmesini sağlayabilirsiniz.


featured project

Lağım Faresi İlaçlama

Boyları 20 cm le 30 cm arasında değişen kahverenginde olan Lağım fareleri yaklaşık olarak 300 ile 800 gram arasında ağırlıkları vardır.Lağım fareleri daha çok pis ortamlarda yani çöplüklerde,kanalizasyon borularında,atık su hatlarında görülsede özellikle son yıllarda İstanbul’un kenar mahalle semtlerinde belediye ekiplerinin çöpleri zamanında toplamamasından dolayı ev ve işyerlerinde en çok mücadele ettiğimiz kemirgen türlerinden biridir.Lağım farelerini bilindik fare kapanları yada diğer metodlar ile mümkün mertebe profesyonel mücedele yönelmek gereklidir. Lağım fareleri diğer fare türlerinde olduğu gibi toplu yaşayan canlılardır ve bilinmesi gereklidir ki eğer bir tane lağım faresi görüldüyse yüksek olasılıkla başka lağım fareleride vardır. Lağım fareleri, Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara, dolayısıyla yangınlara sebep olurlar.

Lağım faresi ile mücadele bireysel ve ilkel yakalama yöntemleri ile olumlu bir sonuç vermez. Lağım faresi ve tüm fare türleri yasal ve profesyonel çalışan ilaçlama şirketleri tarafından yapılan ilaçlamalar ile kesin çözüm alınır. Fare ve fare türleri olarak bilinen lağım faresi,ev faresi,sıçan gibi fare türleri ile EN ETKİLİ MÜCADELE YÖNTEMİ fare istayonu yöntemi ve fare istasyonlarına konulan Mum blok yemler ile olmaktadır.

Lağım farelerinin tükürükleri narkoz yani uyuşturu etkisine sahiptirler.Bu özellikleriye lağım fareleri avlarını avlarken rahatlıkla uyştura bilmektedirler.Her bir yavrulamda 7 ile 8 adet yavru yapan lağım fareleri yılda bir kez doğurmaktadırlar. Fare türleri arasında en büyük ve en pis olanıdır. Gece uykusunda iken insanları kemirebilirler. Lağım faresi insanı kemirirken ağzından bıraktığı tükürükle kemirilen yeri uyuşturur. Tükürüğünde narkoz etkisi vardır. Bu yüzden ısırılan kişi hiç bir şey hissetmez. Yılda yaklaşık 6 defa ürerler. Her üremelerinde 6–7 yavru doğururlar. Lağım fareleri insanların yaşadığı alanlara beslenme ihtiyaçlarını gidermek için gelirler. Evlerin kömürlükleri, bodrumları ve çatı kısımlarına yerleşerek oralarda yaşarlar. Lağım fareleri yılda 8-9 defa yavru bırakır. Lağım faresi büyüklük olarak diğer fare türleri arasında en büyük farelerdir. Bazı lağım fareleri kedi kadar büyük olabilirler. Lağım fareleri insanlara zarar veren bir fare türüdür. Lağım fareleri insanların organlarını kemirdiği için çok ehlikeli olabilmektedirler.

Lağım fareleri ile mücadele , kültürel önlem olarak bunların giriş deliklerinin cam veya kömür tozu içeren harçla sıvanarak kapatılması, yuvalarının bozulması, besin ve su kaynaklarının bunların yararlanmayacakları şekilde kontrol altına alınması, büyük önem arz etmekte ve son zamanlarda büyük şehirlede belediye ekiplerinin zamanında çöpleri toplamaması veya insanlarımızın çöpleri bilinçsiz olarak ağızlarını tam kapatması veya dağınık bırakması lağım fareleri için besin kaynağı oluşturmakta ve fare popülasyonu arttırmaktadır.

Lağım farelerinini öldürmenin en iyi yolu bu canlılar için özel dizayn edilmiş lağım faresi istasyonlarına konulan zinerat kaplı, uygun formülasyonlarla güçlendirilmiş fare yemleri ile mücadele etmektir. Mum blok yemler ile lağım farelerinden sorunsuz ve etkili bir şekilde kurtulmanız mümkündür.Bu yemiş olan lağım faresi ilk eteap çok susayarak yuvasında su kaynağına giderek su ihtiyacını karşılar.Lağım faresinin bünyesinde bulunan mum blok yem ile su tepkime girdikten sonra yaklaşık 3 dk sonra farenin yuvasında ölüm gerçekleşir.Ayrıca bu yemlerle dişlerini törpüleyerek kısaltan kemirgenler artık ortamdaki başka bir malzemeyi kemirme ihtiyacı duymazlar. Böylece ortamdaki çeşitli eşyalar, gıda maddeleri ve hatta kablolar korunmuş olur.


featured project

Lağım Sineği İlaçlama

Lağım sineği ve kanalizasyon sineği ilaçlama pek çok insanın zaman zaman banyo ve yiyeceklerinin etrafında dolaşan sineklerden rahatsız olmaları sebebi ile lağım sineği ilaçlama yaptırmalarını zorunlu kılmaktadır. İsminden anlaşılacağı gibi lağım kanalları ve ve logarlarda görülen bu sinekler pek çok insanın bildiğinin aksine insanları ısırmaz ve direkt olarak hastalık bulaştırmazlar. Lağım sineği ilaçlama hizmetleri evlerde ortaya çıkan bu sineklerin çevreye rahatsızlık vermesi ve insanların sinek rahatsızlığı yaşaması sonucu baş vurulan bir hizmet türü olup tatarcıklara oranla bu sinekler daha zararsızdırlar. Lağım sinekleri 1,5 – 5 mm büyüklüğünde, açık gri ya da sarımsı kahverengi renginde açık renkli kanatlara sahip sinekler dir. Gövdeleri ve kanatları, kendilerine tüylü bir görüntü veren uzun kıllarla kaplıdır.

Lağım sineği, hareketsiz haldeyken kanatlarını kendine has bir şekilde gövdesinin üstünde, adeta bir çatı oluşturarak kapatır. Lağım sinekleri, evlerde banyolarda, mutfaklarda ya da bodrum duvarlarında bulunurlar. Geceleri daha aktif olan lağım sinekleri ısırmazlar ve her ne kadar şaşırtıcı olsa da insanlara hastalık bulaştırmazlar. Lağım sineği ilaçlama şekilleri bulundukları ortama bağlı olarak dumanlı lağım sineği ilaçlama ve spreyleme şeklinde ilaçlama ile yapılabilmektedir. Sinekler ile mücadelede en etkin çözüm sisleme yöntemi ile mücadele olup çeşitli yarıklara ve çatlaklara giren sineklerin yok edilmesinde oldukça etkili bir yöntem olup evde lağım sineği ilaçlama ve kanalizasyon sineği ilaçlama yaptırmak bu sineklerin yok edilmesi için en etkin mücadele yöntemidir.

Lağım sinekleri hakkında lağım ve kanalizasyon sinekleri canlı maddelerden ve kanalizasyondan beslenirler. Yumurtalarını dağınık yığınlar halinde, canlı maddelerin çürümekte olduğu hemen her yerde bırakırlar. Uygun koşullarda lağım sinekleri, bir hafta kadar kısa bir zamanda, ama çoğunlukla iki ya da üç haftada bir nesli yaşayabilirler. Lağım Sineği İstilasının Belirtileri Diğer sineklerde olduğu gibi etrafta görülmesi en belirgin işarettir. Genellikle, banyo duvarlarında ya da üreme yerlerine yakın olan yerlerde dururlar. Larvaları da üreme yerlerinde solucan gibi kıvrılırken görülebilir. Diğer Bilgiler Bilinen lağım sineği suya dayanıklı ekosistemlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Bununla birlikte, eğer sayıları çok artarsa, lağım sinekleri ev sahipleri için sorun yaratabilirler.

Lağım sineği ilaçlama bu gibi durumların önlenmesi için etkin bir mücadele yöntemi olup insanları rahatsız eden sineklerin önlenmesinde oldukça etken rol oynar. İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi, evlerde kanalizasyonlarda ve rögarlarda bulunurlar. Ayrıca, çürümüş tahtaların ve gübre yığınlarının yakınlarında da görülürler. Lağım sineklerinin yumurtalarından beyaz, neredeyse şeffaf larvalar çıkar. Yüksek ısı değişikliklerinde ve düşük oksijen seviyelerinde yaşayabildikleri bilinmektedir. Bazen, biyolojik olarak ayrışmakta olan canlı madde tabakalarının altında yaşadıkları da görülür. Az sayıda olduklarında, pis su borularını tıkayan maddeleri çözmede etkili oldukları için, lağım sineği larvalarının varlığının faydalı olduğu düşünülür. Lağım sineği larvalarının, yoğun balçık ve birikintileri parçalayacak kadar olağanüstü güçte çeneleri vardır.

Lağım sineğinin üreme şekli Lağım sineği larvaları, pupa evresini geçirdikten sonra altı ayaklı, çift kanatlı ve antenli yetişkin lağım sineği haline gelirler. Yetişkin sinekler yaklaşık iki hafta kadar yaşar, ama yeni büyüyen sinekler hemen onların yerine geçerler. Yetişkin lağım sinekleri bazen küçük oldukları, tüylü, geniş kanatlara ve belirgin antenlere sahip oldukları için güve sineği olarak da adlandırılır. Lağım sineğiyle mücadelenin en etkin yolu, canlı maddelerin borularda biriktiği sineklerin üreme yerlerini temizlemektir. Eğer lağım sinekleri bir evde varsa, çok büyük bir ihtimalle tıkanmış ya da yakında tıkanacak bir boru vardır.

Lağım sineği ilaçlama yaptırmak bu sineklerin önlenmesi için yeterli olup insanların sineklere karşı hassas olduğu bilindiği için sineklerin verdiği rahatsızlıklara karşı özellikle kadınlar çok daha hassas ve titiz yapıları nedeni ile sineklerden pek hoşlanmadıkları için evde lağım sineği ilaçlama talep ederler. Pak İş ilaçlama hizmetleri sinek türleri ve lağım sineklerinin ortadan kaldırılması için kokulu, kokusuz lağım sineği ilaçlama yöntemleri ile sizlerin mekanlarınızda ilaçlama hizmeti vermekte sizleri rahatsız eden böcek ve sineklerin mekanlardan arındırılması için birinci sınıf haşere ilaçları kullanarak garantili ilaçlama servisi sunmaktadır.


featured project

Örümcek İlaçlama

Örümcekler 8 bacaklı olup ağ örerek avlanan eklembacaklılardandır. Örümcek bir böcek değil bir hayvandır. Örümcekler hem otçul hem de etçil olarak beslenirler. Türlerine göre boyutları çeşitlilik gösterir. Tüm örümcekler zehirlidir. Fakat bazı türleri yetişkin bir insanı bir kaç dakika da felç edip öldürecek kadar güçlü zehre sahiptirler. Yaşadıkları bölgeye göre farklı renk ve boyutlarda olan örümcekler son derece tehlikelidirler. Örümcekler kendilerinden küçük büyük bir çok böcek ile beslenirler. Bazı çok iri örümcek türleri, tarantulalar gibi, küçük orman kuşlarıyla da beslenirler. Karadul örümceği, örümcek familyasının en zehirli ve en tehlikelisidir. Bazı Örümcek türleri ileri, geri ve yanlara doğru yürüyebilirler. Dünyanın her bölgesinde yaşayan örümcek türleri varken bazıları çok zehirlidir hatta yağmur ormanlarında yaşayan örümcek türleri yılda milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuştur.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI Örümcekler insan sağlığına direk müdahale etmese bile bu canlıların dolaylı olarak yaşam alanlarımıza kısmi zararları vardır. Sürekli saldırgan bir yapıda oldukları ve besin ihtiyacı hissettiği için insanlara da nadir de olsa sokabilirler.Bu sokmanın sonucunda nabızda artma,soğuk soğuk terleme ,örümcek zehirliyse yüksek ateş ve kusma ve zehir etkisine göre ve müdahalede geç kalındıysa ölüm vakaları görülebilir.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ Örümcek sokmalarında her böcek sokmalarında olduğu gibi erken müdahale çok önemlidir. Örümcekler sağlığımız açısından zararları yanında evlerimiz , yaşam sahalarımız gibi alanlarda hoş olmayan kirliliğe sebep olurlar.Örümceğin bulunduğu alanlarda profesyonel ekipman destekli uzman elemanlarca bir ilaç desteği sağlanmalıdır.Bireysel mücadelede kullanılan yanlış ürünler neticesinde sonuç almak problem teşkil eder.Bu problemin ortadan kalkması ve huzurlu ortamlarda yaşam sürekliliği için yasal ve profesyonel bir ilaçlama şirketi ile çalışmanız en doğru hareket olacaktır.

1-) Örümceklerin Genel Özellikleri Nelerdir? Örümcekler saldırgan ve gözü aç bir hayvandır. Avları çok geniş kapsamlıdır çok rahatlıkla yem bulabilirler genellikle böcek türlerinden beslenirler. Bazıları ağ yaparak avlarını yakalar bazı örümcekler ise ağlarını kurmadan avlanırlar. Avını ele geçirdiği zaman zehir salgısı sağlayan kıskaçları ile hareketsiz hale getirip felç yapabilir. Daha sonra yakaladığı avını eritici enzimler salgılayarak avının iç organlarına akıtır. Avının içini emerek boşaltır. Böcek ve kuş gibi hayvanlarda örümceğin avları arasında yer almaktadır. Örümceklerin solunum yolları tıpkı akreplerdeki gibi karınlarının altında bulunmaktadır. İnsanlar örümcelerden ne kadar korksalar bile ördükleri örümcek ağlarıörümceklerin ne kadar muhteşem hayvanlar olduğunu göstermektedir. Örümcekler karıncalar gibi veya ipekböcekleri gibi toplu halde yaşamazlar.

2-) Örümcekler Ağlarını Nasıl Yaparlar? Yeryüzündeki bütün örümcek türleri ağ yapmakta başarılı olamazlar.Yalnızca bazı tür örümcekler ağ konusunda başarılıdır. Örümcek ağları esnek ve yapışkan türde olurlar. Bir örümcek ağının esneme kapasitesi günümüzdeki üretilmiş en iyi telin yaklaşık olarak 4 katı olarak belirlenmiştir. Her ağ memeciğinde 100 tane kadar kanal bulunur. Bir örümceğin bir günde ağ yapabilme kapasitesi yaklaşık olarak 350 metredir.Yaklaşık buda (3-5 gr) iplik yapıyor ve bu iplikler kurşun geçirmez çelik yelek yapımında kullanılıyor. Örümcekler ağlarını genelde geceleri örerler 60dk ağlarını örmek için yeterli bir süredir.

3-) Örümceklerin Diğer Böceklerden Farkı Nedir? Örümcekler diğer böcek türleri gibi kanatlı yapıya sahip değildir. Böceklerde en fazla 6 bacak, örümcekte ise 8 bacak vardır. Örümceklerin antenleri yoktur, ağızlarının önünde bulunan pedipalp (duyu bacakları) denilen kıskaçlar yardımı ile avlarını bulabilirler. Üzerinde kıllar bulunan bu kıskaçlar koku ve tat alma çevreyi tanıma görevini yapar. Solunum organları karın bölgelerinin altındadır. Kitap yaprakları şeklindeki deri kıvrımlarından dolayı ‘kitap akciğerleri’ denir. Örümceklerin kılcal damarları yoktur. Ağ örebilme yeteneğine sahip olan örümcekler ağlarını gece örerler. Bu ağlar esnek ve sağlam yapıya sahip olduğundan çelik yelek imalatında da kullanılır. Örümcekler ağları sayesinde rüzgârında etkisiyle 5km savrulabilirler. Örümcekler toplu halde yaşamazlar. Büyüme safhasında olan bir örümceğin bacağında kopma olursa kendini yenileme özelliği vardır. Dişi örümcekler eşiyle çiftleştikten sonra erkek hızlı davranıp hemen oradan uzaklaşmazsa dişi örümceğe yem olabilir. Erkeklerin duyu bacakları eşleşme vazifesi görür.

4-) Örümcekler Nasıl Çoğalırlar? Dişi örümcekler çiftleştikten sonra yumurtalarını ağ ipiyle hazırlamış oldukları ağ torbalarının içine koyarlar. Ağların içerilerinde yüzlerce yumurta olabilir. İlkbahar aylarında döllenmiş olan bu yumurtalar ilkbahar aylarında yavrular. Yumurtalarına çok şefkatli ve dikkatli davranırlar kozalarını çalı altına, duvar çukurlarına, ağaç dallarına asarlar.

5-) Örümceklerin Ömrü Ne Kadardır? Örümcekler ortalama 1,5-2 yıl kadar yaşarlar.

6-) Örümcek Ağının Özelliği Nedir? Örümcek ağı olağanüstü hayranlık veren özelliklere sahiptir, ipekten olan bu ağ işlemesi çok pahalıya mal olduğundan insanlar işlemek istemez. Esnek yapıya sahip olması en büyük özelliğidir. Günümüzde bu ağın taklidi yapılamamıştır. Bu mucizevî ağ üzerine hızla gelip yapışan canlıları esnekliği sayesinde yırtılmadan muhafaza edebilir. Tuttuğu av, nesne ters yöne fırlamaz ağın üzerine yapışır. Ağın esneme kapasitesi günümüzde yapılan en iyi telin 4 katı kadardır.

7-) Örümcekler Düşmanlarından Nasıl Korunurlar? Örümcekler yedikleri avlarının kalıntılarını ağların değişik yerlerine takarlar, sahte ağ merkezleri kurarak düşmanlarını yanıltır ve kendilerini korurlar

😎 Kaç Çeşit Örümcek Türü Vardır? Doğada birçok örümcek türüne rastlamak mümkündür. En çok bilinen örümcek türleri şunlardır: Tarantula(Lycosa tarentula) Bu örümcek türü ağ örmez. Avını koşarak yakalar. Kurt örümcekleri ailesindendir. Avrupa’da yaşayan bu örümceğin 2,5cm boyu vardır. Bolas örümceği(Cladomelea langipes) Bu örümcek türü kement hazırlama ve atma yeteneğine sahiptir. İyi görme yeteneği olmamasına rağmen uçan bir böceğin titreşimlerini algılar ve cezbeden kokular salar, yaklaşmasın sağladığı avını hızla yakalar ve zehirler ipek ağıyla sarar böylece avını taze tutmuş olur. Bu örümcek türü çölde yaşar, günüz toprak altındadır. Geceleri avlanmaya çıkar. Aldatma ustası (Portia örümceği) Bu örümcek türü üzerinde bulunduğu bitkinin birebir aynı rengine bürünebilir ve kendini düşmanlarına karşı gizleyebilir. Bu örümcekler hem ağ kurarak, hem de ağından uzakta avlanma özelliğine sahiptir. Tekerlek örümcekler Güneybatı Afrika da Nambia çölünde yaşarlar. Boyları 2,5-3cmdir.Bu örümcek türleri tehlike ile karşılaştıkları anda ayaklarını vücutlarına doğru çekerek tekerlek biçimini alırlar ve yuvarlanarak kaçarlar. Asıl düşmanları ise yağmacı dişi yaban arılarıdır. Püskürtücü Örümcek(Scytodes) Bu örümcek türleri düşmanlarının üzerine zehirli ve yapışkan salgı püskürterek avlarını yakarlar. Bu sıvılar örümceğin gözlerinin arkasında bulunan bezlerle üretilir. Pasilobusun tuzağı Bu örümceğin ağları çok yapışkandır. Ağının bir ucundaki düğümü çok sıkı atar diğer ucunu ise gevşek bırakmıştır. Örümceğin avı ağa yakalandığı zaman gevşek olan taraf hemen çözülür ve yakalanan av ağa asılı kalır. Avını yakalayan örümcek avın yanına giderek yapışkan sıvısıyla kaplar. ÖRÜMCEKLER HAKKINDA BAZI İLGİNÇ HABER VE BİLGİLER Everest tepesinde 7000mt yüksekte yaşayan örümcekler vardır. Örümcekler renk körüdür. Flipinlerde örümcek dövüştürmek yaygındır. Rakibini ağıyla yakalayıp alt eden örümcek galip gelir. Kamboçya ve Loos’da örümcekler sokaklarda ızgara şeklinde pişirilip satılıyor. 9-) Her Örümcek Zehirlimidir? Türkiye’de 500’ü aşkın örümcek türüne rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda küçük örümceklerin büyük örümceklerden daha zehirli olduğu saptandı. Dünyadaki en zehirli örümcek Sydney Funnel-web örümceğidir, Avusturalya’da yaşar 3-4cmdir.1mg zehiri 10.000 freyi öldürebilir. Örümcek ısırmalarında yapmanız gereken ısırılan bölgenin hemen yukarısını bezle sıkıca bağlamak, ısırılan bölgeyi su ve sabunla yıkamak. Isırılan bölgeye enfeksiyonu önlemek amacı ile soğuk bez veya buz koyun. Sağlık merkezine başvurun. 10-) Örümceğin Zararları Nelerdir? Kırmızı örümcekler gözle zor görülen canlılardır. Yaprakların özsuyunu emerek beslenirler. Yaprakların sararmalarına yol açarlar. Ürün verimini ve kalitesini düşürürler. Domates, kavun, karpuz, kabak, fasulye bitkisine önemli zararları vardır. 11-) Örümceklerle Mücadele Nasıl Yapılmalıdır? Örümcek haşeresinden ilaçlama firmalarından alacağınız yardımlarla kurtulmanız mümkün. Yaz aylarında sıklıkla ortaya çıkan örümcekler bitkilerinize fazlasıyla zarar verebilir. Acil önlemler alın.


featured project

Pire İlaçlama

Pire ilaçlama yapılırken ürediği ortamı tespit edip ilaçlamak, kedi ve köpek gibi hayvanları da ilaçlayıp temizlemek gerekir. İlaçlar pupa döneminde etkili olmadığı için ilaçlamadan sonra 15 gün kadar pire görülmesi doğaldır. Daha sonra onlarda kaybolur. Bazen tekrar ilaçlama gerekebilir. Siyah-kahverengi renginde, 2 mm boyunda, katlı yapılı ve altı bacaklı olup, vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur. Sıçrayan yapıdadır. Dikey 20 cm, yatay 40 cm zıplarlar. Hayvan, insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri vardır. Çok çabuk popülasyon yaratırlar. Üreme hızları haftada 2000 yavruya ulaşabilir. Yumurtalarını toz, toprak içine ve zeminlere dağınık vaziyette bırakırlar. Uygun sıcaklık değerlerinde 8 -10 günde pire haline gelirler; sıcaklık yeterli değilse bu süreç 80-90 güne kadar uzar. Yumurtlamak için kan emerler. Bu sebeple canlıya ve insana anında hücum ederler. Canlı üstünde saprofit yaşadığı için evlere kolay taşınırlar. Özellikle geceleri aktiftirler. Ciltte noktacıklar halinde ısırık izleriile iç çamaşırlarda kahverengi pisliğinin lekeleri gözlemlenebilir. En çok hayvanların dinlenme alanlarında görülür ve ürerler. “Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar.” Pire ilaçlama yaptırmadan önce pireler ve insanlara vermiş oldukları zararları biraz daha yakından inceleyelim. Pire ilaçlama yöntemi diğer haşere ilaçlama yöntemlerine göre farklılık gösterir. Bunun sebebi ise pirelerin vücut yapısının diğer haşere türlerinden çok farklı olmasıdır. Pireler üreme için kana ihtiyaç duyarlar. Yaşamlarını bir nevi parazit olarak sürdürürler. Pireler vücut yapısı olarak yassı yapılıdırlar ve bu yapıları sayesinde hayvan tüyleri arasında kolayca hareket edebilirler. Pirelerin ayaklarında konakçısına çok iyi tutunabilmesini sağlayan pençeleri vardır. Evimizde görmüş olduğumuz pire genelde kedi ve köpeklerle evlere taşınan pire türleridir. Pirelerin en büyük özelliklerinden biride üstün sıçrama özelliğine sahip olmalarıdır. Öyle ki pireler dikey olarak 20 cm, yatay olarak da 40 cm kadar zıplayabilirler. İnsan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi ve kuş piresi günümüzde en çok görülen pire türleri arasındadır. Pire ilaçlama yöntemini diğerlerinden farklı kılan diğer bir özelliği ise pireleri yumurtalarını toz, toprak ve zeminlere gelişi güzel olarak bırakmalarıdır.İnsan piresi ise yumurtalarını genelde elbiselerin dikişli kısımlarında ya da yaka altlarına bırakırlar. Bir hafta içerisinde iki bin adet yavru sayısına ulaşabilen pireler, hastalıkların yayılmasında birinci derecede önemli role sahiptirler. Kan emerek yaşamlarını idame ettiren pireler önceki taşıyıcısının vücudunda bulunan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır ki bu durum pire ilaçlama yönteminin neden profesyonel olarak yapılması gerektiğini bize daha iyi anlatır. Pire ile Mücadele Pireler mücadelesi en zor olan haşere türlerinin başında gelmektedir. Bu sebeple Pire İlaçlama yapılırken ciddi ve profesyonel bir çalışma yapılması ve doğru ekipmanların kullanılması oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki; Pireler kan emerek beslenirler. İnsan ya da hayvanların üzerinde parazit (asalak) olarak yaşamlarını sürdürdükleri için bir önceki taşıyıcısında var olan hastalığı bir sonraki taşıyıcısına kan yolu ile bulaştırırlar. Bu sebepledir ki pire ilaçlama esnasında doğru intesit seçimine oldukça dikkat edilmelidir. Pireler ile mücadeleyi zor kılan diğer bir özellikleri ise üreme esnasında yumurtalarını alana gelişi güzel yaymalarıdır. Pire ilaçlama esnasında özel olarak hazırlanmış insektisitlerin kullanılması ve ilacın tüm alana yayılması gerekmektedir. İlaçlama esnasında kokusuz ilaçlamada yapılabildiği gibi, ULV ilaçlama yöntemi uygulanması hızlı verim alınabilmesi açısından tercih edilen bir yöntemdir. Çözer ilaçlama servisi pire ilaçlaması esnasında son teknolojik sistemleri yakından takip ederek ve profesyonel bir ekiple hizmet vermektedir. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizi arayınız. Pire Isırması Pire konakçısını aynı zaman dilimi içinde bir çok defa ısırabilir. Pire ısırması esnasında vücuttan kan emer ve haşerenin vücudunda bulunan parazitler bu yolla ısırılan yerden insana bulaşır. Bir önceki ısırmış olduğu canlıda ver olan tüm virüs ve hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır. Pire ısırmasına maruz kalan insan vücudunda ,ısırılan bölgelerde kabarma, şişlik, kaşıntı meydana gelir. Pire ısırması esnasında meydana gelen ağrı ve kaşıntı sebebi ile gayri ihtiyati o bölgeyi kaşıma ihtiyacı duyarız. Bu durum ise var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını arttırır. Bu yüzden pireler tarafından ısırılan kişilerin ısırılan bölgeye mümkün olduğu sürece dokunmamaları ve en yakım sağlık kuruluşuna baş vurmaları gerekmektedir. Pirelerden Yayılan Hastalıklar Pireleri çok tehlikeli yapan özellikleri ısırmış oldukları bir önceki taşıyıcıda var olan tüm hastalıkları, yeni taşıyıcısına yine ısırma yoluyla bulaştırmasıdır. Bu yüzden pire ilaçlama oldukça kapsamlı ve profesyonel olarak yapılmalıdır. Pire haşeresinin insanlara bulaştırmış olduğu başlıca hastalıklar; Tifüs, humma mikrobu, veba, alerjik reaksiyonlar,dizanteri ve cilt hastalıkları pire kaynaklı hastalıklardır.Bu hastalıklar dışında bir önceki taşıyıcısında var olan her hangi bir hastalığı da sonraki taşıyıcısına bulaştırabilirler. Pireler hastalıkların yayılmasında öncü bir role sahiptirler. Pirelerde Üreme Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pireler oldukça hızlı üreyen, bir hafta içerisinde 2,000 yavruya ulaşabilen bir haşere türüdür. Pireler yumurtalarını toz, toprak içine ve zemine gelişi güzel bırakırlar gizlenme gibi bir sıkıntıları yoktur. Pireler yumurtalarında olgunlaşma süresi bittikten sonra dışarıya çıktıklarında, üreyebilmek için kan emebilecekleri insan veya bir hayvana ihtiyaç duyarlar, hayatlarını kan emerek idame ederler. Yaşadığınız mekanda görmüş olduğunuz bir pire binlerce pire nin var olduğunun habercisidir. Olgun bir pire yaklaşık olarak 20 ye yakın yumurta bırakır. Pireler yumurtalarını genelde taşıyıcısının üzerine değil dış ortamlara bırakırlar. Pirelerin Zararları Pireler birbirinden farklı canlı organizmalar üzerinde yaşamlarını sürdürebilen canlılardır. Pireler üreyebilmek yani çoğalmak için kanını emebilecekleri bir canlıya ihtiyaç duyarlar ve Pire üzerinde bulunduğu canlının kanını emerek beslenirler. Bunun neticesinde insanlar ya da hayvanlar üzerinde hastalıkların yayılmasında çok ciddi rol oynarlar. Bazı Pire çeşitleri ise bitkiler üzerinde bulunur ve bitkilerin yaprakları, taç kısımları ve yeni oluşan filizleri ile beslenirler. Bu vesileyle bitkilere ve ürünlere ciddi zararlar verirler. Pireler Nerelerde Yaşarlar Pireler sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülürler. Uygun ısı şartları oluştuğunda ise yılın on iki ayı üreyebilirler. Bodrum , çatı katları, bahçeler yani açık kapalı alan ayırt etmeksizin her türlü ortamda görülürler. Pire evlerimizde sıklıkla yorganlar, yatak, çarşaf içleri ve giysiler üzerinde görülürler. İnsan eve hayvanların derilerinin üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Pireler genel olarak geceleri daha aktiftirler. Pirelerin Ömrü Ne Kadardır Pirelerin ömürleri yaklaşık olarak1 yıl kadardır. Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pire ilaçlama Hakkında Merak Edilenler Pirelerin vücut yapılarını incelediğimizde diğer haşerelere göre oldukça farklı bir vücut anatomisine sahiptirler. Pire ilaçlama yöntemlerini önemli kılan ana neden bu haşerelerin insanların günlük yaşam standartlarını ciddi ölçüde tahrip etmeleridir. Bu yüzdendir ki pire haşeresi hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını bu sayfamızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Pireler evlerimize ya da işyerlerimize nasıl girerler? Pire haşeresinin evlerimiz içerisinde görülmesinde ki ana neden genellikle evlerimizde beslediğimiz kedi, köpek tarzı evcil hayvanlar olarak gözlemlenmektedir. Eviniz ya da işyerinizde pire ilaçlama yaptırmadan önce evcil hayvanınız var ise bu durumu mutlaka firmanıza bildiriniz. Evimizde evcil hayvan olmadığı halde pire ile karşılaşmamızın sebebi nedir? Evlerimize pire girişi hayvanlar aracılığı ile olduğu gibi insanlar aracılığı ile de mümkün olmaktadır. Hane halkının dışarıda var olan pireyi farkında olmadan ev içerisine taşıdığı ve de pirlerin ürediği birçok kez gözlemlenmiştir. Pireler nasıl ürerler? Pireler hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biride bu zararlıların üremek için mutlak suretle kana ihtiyaç duymalarıdır. Pire yumurtası (larvaları) birkaç kez deri değiştirme işlemini tamamladıktan sonra bir tür koza örerler ve bunu pupa evresi takip eder. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupalar, değişim evresini tamamladıktan sonra varlığını sürdürdüğü kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pire ilacı seçimi yapılır iken bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır. Pireler en sık nerelerde karşımıza çıkarlar? Pire evlerimiz içerisinde genellikle yorganlar, yatak aralıkları ve de giysiler üzerinde görülürler. Ayrıca bodrum, bahçe, çatı katı gibi açık ya da kapalı alan ayırt etmeksizin her türlü ortamlarda görülebilmektedir. Pireler en çok hangi mevsimde görülürler? Pire haşeresi sıcak ve de ılıman olan iklim şartlarına sahip olan bölgelerde ilkbahar sonu yaz aylarında çok daha da ha sıklıkla görülürler. Ancak uygun olan ısı şartları oluştuğu takdirde yılın on iki ayı üreyebildikleri gözlemlenmektedir. Pire Isırığı maruz kalındığında belirtiler nelerdir? Pire haşeresi üzerinde yaşamını sürdürdüğü konakçısını aynı zaman diliminde birden fazla kez ısırabilir. Pire ısırması esnasında bu zararlılar vücudumuzdan kan emerler, vücutlarında bulunan parazitler ve mikroplar bu yolla ısırılan yerden insana bulaşır. Pire ısırması ile karşı karşıya kalan insan vücudunda, ısırılan bölgelerde deri üzerinde belirgin olarak kabarma, şişlikler ve de rahatsız edici boyutlarda kaşıntı meydana gelir. Pirelerden yayılan hastalıklar nelerdir? Pire haşeresinden insanlara çok çeşitli hastalıkların bulaştığı bilimsel verilere dayanılarak ispatlanmıştır. Bu zararlıların insanlara bulaştığı belirlenen başlıca hastalıklar; Tifüs, mikrobu, alerjik reaksiyonlar, humma, dizanteri ve de cilt hastalıkları gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Ayrıca bu hastalıklar dışında da pire ısırığı neticesinde bir önceki taşıyıcısında mevcut olan her hangi bir hastalığı da bir sonraki taşıyıcısına bulaştırabilirler. Pireler salgın hastalıkların çevreye yayılmasında öncü bir role sahiptirler. Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama esnasında uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi püskürtme yöntemi ile yapılan uygulamadır. Bu uygulama esnasında belirlenen alanlara ilaç şarjlı cihazlar ile püskürtülür. Bir diğer yöntem ise( ulv) buharlama yöntemi ile yapılan uygulamadır. Pireler alan içerisine yumurtalarını gelişi güzel bıraktıkları için ilaçlama firmaları tarafından en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu uygulama esnasında ilaçlama yapılan alanın minimum 3 saat süre zarfında kapalı tutulması ve ilaçlama sonrasında genel bir temizlik yapılması gerekmektedir. Pire ilaçlama öncesinde ne yapılmalıdır? Evinize ya da işyerinize pire ilaçlama yaptırmadan önce alınması gereken bir dizi önlemler bulunmaktadır. Bunları, uygulama öncesinde açıkta gıda bırakılmamalı, evcil hahvan var ise dışarı alınmalı, evde küçük çocuk var ise onu ait olan eşya ve de oyuncaklar dikkatlice muhafaza altına alınmalıdır. Pire ilaçlama sonrasında ne yapılmalıdır? Uygulama sonrasında önceden ilaçlama yapılan alana bir kişi önceden girerek alanın dikkatlice en az bir saat havalanmasını sağlamalıdır. Evin içerisinde genel ıslak temizlik yapılmalı nevresimler ve örtüler yıkanmalı, koltuk üzeri nemli bir bezle silinmelidir. Ayrıca eğer evde evcil hayvan yaşıyor ise uygulama sonrasında hayvanlara tekrar eve alınmadan veteriner tarafından pire ilacı uygulanmalıdır. Pireler ortalama olarak ne kadar yaşarlar? Pire haşeresinin ömrü ortalama olarak bir yıl kadardır. Pirelere ait olan larvalar iki kimi zamanda üç kez deri değiştirdikten sonra koza örerler ve daha sonrasında ise pupa evresine girerler. Koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pire ilaçlama şirketi seçer iken nelere dikkat etmeliyim? Evinizi ya da işyerinizi pirelere karşı ilaçlama yaptıracağınız pire ilaçlama şirketi mutlaka konusunda uzman ve de sağlık bakanlığından onaylı olmasına kullanmış olduğu ilaçların WHO ( Dünya sağlık örgütü ) tarafından kabul görmüş ilaçlar olmasına mutlaka dikkat ediniz. Çözer ilaçlama danışma hattımızda tüm sorularınızın detaylı yanıtlarını bulabilirsiniz.


featured project

Salyangoz İlaçlama

Salyangoz ilaçlama yağmurdan sonra görülen ve insanların bahçelerinde binalarının duvarlarında parlak sümüksü bir sıvı bırakarak bina etrafında bu sıvının kuruması ile çirkin görüntülerin oluşmasına neden olan salyangoz türleri için yapılan bir önleyici uygulama şeklidir. Nemli havalarda ve bol yağmurlu mevsimde havalar çok soğuk olmadığı dönemlerde ortaya çıkan salyangozlar ile mücadele kapsamında salyangozların yaşadığı yerler,salyangoz ilaçlama hizmetleri,salyangoz tür önemlidir bilindiği gibi salyangoz ilaçlama hizmeti otobur olan çoğunlukla bitkiler ile beslenen bu zararlıların bahçedeki süs bitkilerini ve ağaçların taze kısımlarını tükettikleri için yeşil alanlarda ve ekili yerlerde zararlara sebep olmaktadır. Salyangozların yaşadığı yerler serin ve nemli alanlar olduğu için çok soğuk havalarda görülmezler zira salyangoz büyük oranda sudan oluşan vücuda sahip olup çok soğuk havalarda donma tehlikesi olan bir canlı olup aynı şekilde çok sıcak havalarda kuruma riski altında olduğu içinde ortalıkta görünmez. Salyangoz ilaçlama hizmetlerimiz Binalarda salyangoz ilaçlama genel olarak dış cephelerin kirletilmesi ve bahçede bitkilerin zarar görmesi nedeni ile yapılmakta olup geceleri aktif olan salyangoz zararlısı gündüzleri pek fazla ortalıkta dolaşmayan bir özelliğe sahip olup binaların duvarlarına ve ağaçların gövdelerine tutunarak hareketsiz dururlar. Salyangoz ilaçlaması ekili alanların zarar görmemesi ve bina etrafındaki ağaçlık ve süs bitkilerinin bulunduğu alanların zarar görmemesi için ortaya çıktıkları dönemlerde yaptırılması gerekli bir uygulama olup salyangoz ilaçlama bina etrafı ve çimenler üzerinde de uygulanmalıdır. Her ne kadar gündüzleri ortalarda görülmeseler bile geceleri ortaya çıkan yüzlerce salyangoz türü insanların yaşam alanları etrafındaki bitkileri tüketip hem kurumalarına hemde çevrede çirkin kalıntılara sebep oldukları için kalıcı salyangoz ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Atlas ilaçlama ekibi salyangozların zararlarını önleme konusunda etkili salyangoz ilaçları kullanarak bina etrafı ve bahçelerde salyangoz ilaçlama hizmetleri ile sizlerin yaşam alanlarınızın çevresinde zararlı böceklerin önlenmesine yönelik salyangoz ilaçlama hizmetleri vermektedir.


featured project

Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinek Hakkında Genel Bilgi Culicidae familyasından dişileri kan emerek yavrularını besleyen, halk sağlığını, bulaştırdıkları birçok hastalık nedeniyle tehdit eden vektör türüdür. Anofel, culex ve aedes olmak üzere üç ana gruba ayrılır ve birçok türleri vardır. Anofeller sıtma hastalığını yaymada rol oynar. Anopheles türü sivrisinekler, sıtmanın biyolojik vektörüdür. Enfeksiyon konakçıdan alınan gametositler çeşitli gelişim evrelerinden sonra insanları enfekte eden sporozoit hâline dönüşür ve kan emme sırasında diğer bir insana bulaştırır. İnsanlarda dört tip sıtma enfeksiyonu vardır ve bunların etkenleri dört plasmodium türüdür. Bunlar; plasmodium vivax, plasmodium malariae, plasmodium ovale ve plasmodium falciparumdur. Bunlardan plasmodium ovale diğerlerine göre daha nadirdir. Sivrisineklerin Morfolojik Özellikleri sivrisinek İlaçlama, istanbul sinek ilaçlamaSivrisineğin vücudu baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Boyları 3-8 mm kadardır. Başının iki yanında antenleri vardır. Baş yuvarlaktır ve boyunla göğse bağlanmıştır. Bir çift bileşik göz vardır. Ağız yapısı sokucu emici tarzdadır. Dişileri kan emer, erkek cinsleri bitki öz suları ile beslenir. Erkeğin antenleri çok tüylü olması özelliği ile dişilerden ayrılır. Göğüslerdeki pul ve kılların rengi ve dizilişi türler arasında farklılık gösterir. Üç çift bacağa sahiptir. Kanatları göğüs kısmında ince ve şeffaftır. istanbul_sinek_haşere_ilaclama_firmalariSivrisinekler karınlarında, onlara kendi ağırlıklarından fazla kan emme şansı tanıyacak biçimde esnek bir deriye sahiptir. Böylece şişerler ama patlamazlar. Kan emerek beslenen “sivrisinek” çok mükemmel bir pompalama mekanizması kullanır. Başının içi, tümüyle kaslarla kaplı boşluklar şeklinde dizayn edilmiştir. Buradaki kaslar kasılıp gevşediklerinde sineğin borusunun iki ucu arasında 1–2 atmosferlik basınç farkı oluşur ve kan saniyede 5 metrelik bir hızla yükselmeye başlar. Bu yüksek akış hızına rağmen sivrisineğin ne borusunda ne de başka herhangi bir dokusunda tahribat ve çatlama olmaz. Çünkü kanın geçiş yaptığı tüm dokular kanın bu hızı ve basıncına dayanabilecek yapıdadır. Sivrisinekler vücutlarının altı katı kan emer. Bu, 15 dakikada 300 mikro litre kan demektir. Bu bir insanın aynı süre içinde 200 kilo su içmesine denktir. Tüm kan emiciler gibi ne zaman kan emmeyi durduracaklarını söyleyen, sinir sistemine bağlı gerginlik algılayıcılarına sahiptir. Sivrisineklerin yaşamak için şekere, proteine ihtiyaçları vardır. Bunu da bitki ve meyve sularından elde ederler. Kana ise yalnız dişi sivrisinekler muhtaçtır çünkü dişiler yumurta üretir ve bunun için kana ihtiyaç duyar. Sivrisineklerin Evrim ve Üremesi Sivrisinekler de karasinekler gibi tam metamorfoz (başkalaşım) geçirir. Yumurta, larva, pupa, erişkin siklusu olmak üzere dört evrede yaşamlarını tamamlar. Yumurta, larva ve pupa evreleri sucul (su içinde) iken ergin evresi karasaldır. Sivrisinekler doğru bilinenin aksine kıGın da hangi evrede olursa olsun yaşayabilir. Erkek sivrisinekler döllenmeden çok kısa bir süre içinde ölür. Dişi sivrisinek çiftleştikten sonra mutlaka kan emmesi gerekir. Kan emmek için konak ararlar. Emdiği kanın sindirilmesi için geçen döneme trofogoni dönemi denir. Sivrisinekler güneş ışığında kaçar. Bu açıdan güneş battıktan sonra ve sabahın erken saatlerinde konağa saldırarak kan emerler. Dişi sivrisinek geceleri seçtiği uygun yerlere, su yüzeyine yumurtalarını (yaklaşık 150-400 tene) bırakır. Kuraklık ve aşırı sıcak da yumurtaların gelişimini engelleyebilir. Yumurtlama süresi 10-30 dakika kadar sürer, yumurtlama biçimi türler arasında farklılık gösterir. Kümeler hâlinde ya da tek tek yumurtladıktan sonra bazı cinsleri ölür. Yumurtaların gelişmesi için uygun ısı ve neme ihtiyaç vardır. 25°C-30°C’de yağmur ve kar suyu birikintisi, akarsu kenarındaki su birikintisi, yavaş akan sular, su kanalları, havuzlar, çeltik, bataklık, teneke kaplarda biriken su, ağaç kovukları ve çamur yumurtaların bırakılması için uygun ortamlardır. Anofel yumurtaları kayık şeklindedir. Önce beyaz olan yumurta giderek esmerleşir. Yüzgeçleri vardır. Yumurtadan çıkacak olan larva, yetişkin bir sinek oluncaya kadar farklı evreler geçirecektir. Bir gün sürenin sonunda gelişen larvanın başı arka taraftan yumurtayı delerek dışarı çıkar. Larvalar da suda yaşar. 1,5 mm uzunlukta önce beyazdır, sonra renk değiştirir. Larva suya paralel durur. Anofel larvasının hava borusu yoktur. Bu özelliği ile aedes ve culexten ayrılır. Larva gelişimini tamamladıktan sonra ortalama 10 gün içinde pupa hâline geçer. Yumurtadan çıkan sivrisinek yavrularının (pupa), büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için de küçük bir su birikintisine ihtiyaç duyar. Pupa soru işareti ya da virgüle benzetilebilir. Yaşamını suda devam ettirir. Beslenmez. Solunum için yüzeye çıkar. Birçok organeli gelişmiştir. Birkaç gün içinde pupadan deri açılarak sivrisinek su yüzüne dışarı çıkar, kanatları kuruduğunda erişkin sinek olarak uçmaya hazır olur. Sivrisineklerin Bulunduğu Yerler Sivrisineklerin yumurtladıkları, larvaların ve pupaların geliştikleri ve erginlerin pupadan çıktıkları her çeşit durgun veya akış hızı 40 cm/sn’yi geçmeyen su ortamına üreme odağı, habitat veya jit denir. Her çeşit su birikintisi, göl, gölet, bataklık, mera, havuz, doğal çukurlar, birikmiş kar, taş oyukları, ağaç kovukları, sulama suları veya akarsuların akıntısının yavaşladığı bölgelerdeki bitkilerle, yosunlarla kaplı kıyı kesimleri, drenaj veya sulama kanalları, otomobil lastikleri, çeşme yalakları, fosseptikler, fabrika atık suları, evlerin çevresinde her türlü su biriktirilen kap vb. sular sivrisineklerin jit alanlarıdır. Bazı aedes türleri deniz kıyısındaki kayalarda biriken tuzlu sulara da yumurtlayabilir. Dünyanın her tarafında bulunur. Suni ışık, kırmızı, mavi, siyah renkler ve hayvan vücudu sivrisineklere cazip gelir. Nemli, laktik asitli ve karbondioksitli ortamlar, durgun suların bulunduğu yerler, sert rüzgârlardan korunmuş alanlar, memeliler ve insanların yoğun olduğu sıcak ve ılık bölgeler konaklamaları için idealdir. Sivrisinek Türleri Birçok önemli hastalığı nakleden sivrisinekler insecta (böcekler ) sınıfındandır ve dipteria (çift kanatlılar) takımının culicidae ailesini oluşturur. Culicidae ailesinin en önemli iki alt ailesi culicinae ve anophalinae’dir. Tüm dünyada 3600 türü olan sivrisineklerden ülkemizde 67 tür bulunmaktadır. Bunlardan en önemli türler ise culicinae alt ailesine bağlı aedes, culex ve mansonia ile anophalinae alt ailesine bağlı anopheles’tir. Özellikle anopheles türleri, sıtma etkenini nakletmeleri açısından önem arz ederler ve sıtma (malaria) sineği olarak bilinir. Ülkemizde sağlık açısından önemli sivrisinek türleri aşağıdadır. Aedes caspıus Aedes aegypti Aedes vexans sivrisinek İlaçlama, istanbul sinek ilaçlama firmalarısivrisinek İlaçlama şirketleri, istanbul sinek ilaçlamasivrisinek İlaçlama firmaları, istanbul sinek ilaçlama Anopheles claviger Anopheles hyrcanus Anopheles sacharovi istanbul sivrisinek İlaçlama firmaları, istanbul sinek ilaçlama, sivrisinek İlaçlama, istanbul sinek ilaçlama firmaları, sivrisinek İlaçlama, istanbul sinek ilaçlama Sivrisineklerin Patojenik (Hastalık Yapma) Özellikleri Sivrisinekler nem, koku, sıcaklık ve gaz detektörleriyle yüklüdür. Ön ayaklarında bulunan ısı algılayıcıları sayesinde ısı dalgalarına doğru çekilir. Onları çeken başka bir şey de karbondioksittir. Böylece kapkaranlık bir odada bile onların sizi bulamaması mümkün olmaz. Sivrisinek cilde en yakın olan damarı tespit ettikten sonra alt ve üst çene yardımıyla altı bıçaktan oluşan kesme sistemiyle deriyi derinlemesine keser. Kan emmeden önce bölgeye kendi vücutlarında bulundurdukları tükürüğü salgılar. Bu bıçaklardan birinden akıtılan sıvı dokuları uyuştururken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kanın dişi sivrisineğin karnına doluşunu devam ettirir. Daha çok açık yerler yüz, boyun, el, kol, bacak gibi bölgeleri sokar. Burada rastladıkları bir kılcal damar ya da dokular arasına sızan kandan beslenir. 1–2 dakika 2 mm küp kan emerek doyar. Deldikleri bölgede irritasyona, kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Bazı organizmalarda alerjik reaksiyonların gelişmesine de sebep olabilir. Bu nedenle insanları rahatsız eder, hayvanlarda süt ve yumurta azalmasına sebep olur. Vektörlükleri biyolojik vektörlüktür. Anofel türü sıtmanın taşınmasında asıl rolü üstlenir. Bundan başka filariyazis, sarı humma, dang ve bazı virütik enfeksiyonların taşınmasını sağlar. Sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri vardır. Örneğin sarı humma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıklarını taşıyabilir. AIDS’e sebep olan HIV virüsü ise bu canlılarda gelişme ortamı bulamaz. Virüsler sivrisinekler tarafından taşınmaz. Sivrisineğin insanlara taşıdığı ülkemiz ve dünyadaki en önemli hastalık sıtmadır (malaria). Karasinekler vücutlarında taşıdıkları birçok mikroorganizmayı çeşitli yollardan insanlara bulaştırır. Tifo, basilli ve amipli dizanteri, kolera çeşitli mikroorganizmaların etken olduğu ishaller, şarbon, trahom, bazı helmint enfeksiyonları olmak üzere yaklaşık 30 kadar hastalığı bulaştırdıkları bilinmektedir. Karasineğin vektörlüğü mekanik vektörlüktür. Sinek konduğu ortamdan ayaklarındaki tüyler vasıtası ile çok sayıda mikroorganizmayı alarak başka ortama taşır. Sineğin yuttuğu mikroorganizmalar tekrar dışkısı ile çıkar. Larva iken aldığı mikroorganizmalar erişkin şeklinde de bulunur ve bu şekli ile nakleder. Bazı katı besinleri almak istediği zaman kendi ağız ve çene yapısını uygun olarak bu besini yumuşatmak için kursağındaki içeriğin bir kısmını buraya kusar. Böylece besin alırken taşıdığı mikroorganizmaları da besin maddelerinin üzerine bırakır. Karasinekler, larvaları aracılığı ile insanlar ve omurgalı hayvanlarda myasis denilen çeşitli patolojik bozukluklara neden olur. Karasineklerin insanlara bulaştırdıkları hastalıklar şunlardır: Paratifo, kolera, dizanteri, konjuktivit, trahom, tifo, hepatit A, gıda zehirlenmesi, antrax basili, paraziter hastalıklar, deri enfeksiyonları vb. Sivrisineklerle Mücadele / İlaçlama Yöntemleri Sivrisinekle mücadelede başarı elde edebilmek için entegre mücadele yöntemi, yani kültürel, mekanik, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemlerinin tamamı belirli bir plan ve disiplin içinde uygulanması şarttır. Mücadele yöntemleri aşağıda verilmiştir. Sivrisineklerle Kültürel Mücadele Bu mücadele şekli sivrisinek mücadelesinde birinci adımı oluşturmaktadır. Okullar, camiler, askeri kuruluşlar ve medya aracılığı ile sivrisineklerin biyolojisi, tehlikeleri ve mücadele yöntemleri hakkında halkın ve ilaçlamada çalışan personelin bilgilendirilmesidir. Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir mücadele halk desteği olmadan başarıya ulaşamaz. Sivrisineklerle Mekanik (Fiziksel) Mücadele Bu mücadelenin amacı, sivrisinek jitlerinin ve ergin habitadların ıslahı ve ortadan kaldırılmasıdır. Mekanik mücadele kapsamında, su birikintilerinin ortadan kaldırılması, bataklıkların ıslahı ve kurutulması, dere göl ve havuz kenarındaki otların temizlenmesi, su depolarının üstlerinin kapatılması, sulama kanallarının üstlerinin kapatılması ve durgun su oluşumunun önlenmesi, drenaj kanalları, su kuyuları, fosseptikler, havuzlarda ıslah çalışmaları, evlerde ve depolarda tel kafes, perde, cibinlik gibi önlemlerin alınması, vücudun açık kalan bölgelerine uzaklaştırıcı kremlerin sürülmesi vb. uygulamalar yer alır. Sivrisineklerle Biyolojik Mücadele Sivrisineklerin larva ve ergin dönemlerinde birçok doğal düşmanları vardır. Bunlar; Larva döneminde : Plecoptera (taş sinekleri), odonata (su bakterileri), balıklar (gambusia türü) etkilidir. Ergin döneminde : Kuş, kurbağa, kertenkele vb. Sivrisineklerle Kimyasal Mücadele / İlaçlama İnsektisitlerin kullanımı ile yapılan kimyasal mücadele / ilaçlama yöntemi 4 şekilde uygulanmaktadır. Kapalı Alan Kalıcı Uygulaması Bu uygulamada, ilaçlama yapılan yerde uzun süre kalarak etki gösteren insektisitler boş (içinde insan ve hayvan olmayan) kapalı alanlara püskürtülür. Bu tür insektisit uygulaması daha çok sıtma taşınmasının önlenmesi amacıyla uygulanır. Sivrisineklerin üreme alanlarına etkisi yoktur. Kalıcı insektisit uygulaması, hem ortamdaki sivrisinekleri öldürerek hem de ölmeyenlerin ömürlerini kısaltarak etkili olur. Hedef alan : Sivrisinek ilaçlaması yapılırken insanlar ve evcil hayvanlar bulunmamak kaydıyla kapalı alanlardaki tüm duvarlar, tavanlar, oturma ve yatak odaları, hayvan barınakları hedef alanlardır. İlaçlama yapılırken çamur vb. malzemeyle kaplı gözenekli duvarlar, yağlı boyalar ve alkali temizleme ürünleri gibi faktörlerin kalıcı etkiyi azaltabileceği unutulmamalıdır. Uygulama yöntemi : Sivrisinek ilaçlamasında sıklıkla elle kullanılan basınçlı püskürtme cihazları kullanılır. Genelde suda dağılabilir toz ve emülsiyon konsantre fomülasyonlu insektisitler tercih edilmelidir. Uygulama sıklığı : Sivrisinek ilaçlama periyodu, insektisitin kalıcı etki süresine, uygulama dozuna, uygulama yüzeyinin özelliğine, sivrisineğin biyolojik aktivitesine, sıtma taşınma mevsimine ve iklim koşullarına göre değişir. Kalıcı insektisit uygulaması, sıtma taşınma mevsiminde hemen önce yapılmalıdır. Fakat yüzeylerin yıkanması, badana yapılması, islenmesi vb. durumlarda uygulama tekrarlanabilir. Önlemler : Sivrisinek ilaçlaması yapan işçilerin, halkın ve evcil hayvanların uygulama sırasında kaza sonucu veya ilaçlara uzun süre temas etmeleri ile oluşabilecek zehirlenmelere karşı gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Açık Alan İnsektisit Uygulaması Çok pahalı ve etkinliği az olması sebebiyle nadiren başvurulması gereken bir yoldur. sinek ilaçlama, istanbul sivrisinek ilaçlama Hedef alan : Ekzofilik sivrisinekler hedefleniyorsa bulunmaları muhtemel açık alanlara ilaçlama yapılır. Endofilik sivrisinekler hedefleniyorsa açık ve kapalı alan ilaçlamaları birlikte uygulanmalıdır. Uygulama yöntemi : Sivrisinek ilaçlaması yapılırken soğuk sistem (ULV, ultra low volume) ve sıcak sisleme (termal fog) cihazları kullanılır. Mümkünse ilaçlama sivrisineklerin uçma saatleri olan sabahın erken saatleri ve akşamın ilk saatlerinde yapılmalıdır. Genelde motorlu taşıtlara monte edilmiş cihazlar kullanılır. Bilinen lokal bir alanda uygulama yapılacaksa el tipi cihazlar da kullanılabilir. Uygulama sıklığı : Kalıcılık söz konusu olmadığından sıtma salgılarında günlük uygulama tavsiye edilir. Sıtma naklinin yüksek olduğu dönemlerde ise açık ve kapalı alan ilaçlamaları 1 hafta arayla tekrarlanması daha çok uygulanmaktadır. Önlemler : İlaçlama çalışanlarının solunum ve deri yoluyla insektisitlere maruz kalmamaları ve diğer insanlar ve evcil hayvanların insektisitlerle doğrudan temas etmemeleri için gerekli tedbirler alınmalıdır. Larva Mücadelesi Sıtma kontrol programlarında, larva mücadelesi çok önemli bir yer tutar. Kapalı alanlarda kalıcı insektisit uygulamasıyla sıtma naklinin önlenemediği, larva üreme alanlarının iyi bilindiği bölgelerde oldukça etkili bir yöntemdir. İyi bir mekanik mücadele ve çevre düzenlemesi ile larva mücadelesine gerek bile kalmayacakken bugün için mekanik mücadele pahalı ve güç bir yöntem olduğundan larva mücadelesi sıklıkla kullanılan ve başarılı sonuçlar alınan bir yöntem durumundadır. Hedef alan : Sivrisinek ilaçlaması yapılırken, öncelikle taşıyıcı sivrisineklerin üreme yerleri belirlenmeli ve üreme yerinin tipi, uygulama yapılabilirliği ve kâr zarar hesabı göz önünde bulundurularak uygulama yapılacak hedef alanlar seçilmelidir. Uygulama yöntemi : Sivrisinek ilaçlamasında genelde sıvı ilaçlarla kapalı alan ilaçlamasında kullanılan elle kullanılan püskürtücüler kullanılır. Bazı uygulama alanları için özel cihazlarla veya doğrudan elle uygulanan granül formülasyonlar daha uygundur. Uygulama sıklığı : Genellikle kimyasal larvasitlerin uygulama peryodu 10-14 gün arasındadır. Bu süre durgun, temiz sularda ve dozun arttırılmasıyla uzatılabilir. Böcek gelişim düzenleyicileri için ortalama ayda bir, bakteriyel insektisitler içinse haftada bir ilaçlama yapılır. Önlemler : Sivrisinek ilaçlaması yapılırken daima önerilen dozlar kullanılmalı, uygulanan suların insanlar, evcil ve vahşi hayvanlar tarafından kullanılabileceği ve çevreye verebilecek zararlar asla unutulmamalıdır. Ev İçi Kişisel Mücadele Bu kapsamda evlerde ve diğer kapalı alanlarda kullanılan ilaçlı cibinliklerden, sivrisinek kangallarından, ısıyla buharlaşan mat ve likitlerden, aerosollerden ve tuzak yemlerden kullanılmaktadır.


featured project

Tahtakurusu İlaçlama

Tahta kuruları kızıl renkte olan ve kanla beslenen bir haşere türüdür. Vücut yapısı ovaldir. Büyüklüğü ise 2-3mm kadardır. Baş bölümünde 1 çift anten yer almaktadır. Tahta kurusu böceğinin en önemli özelliği yaklaşık 550 gün beslenmeden yaşayabilmeleridir. Bu nedenle tahtakurusu ezilerek öldürüldüğünde ortama pis bir koku yayar. Tahta kurusu Isırır mı? Tahta kuruları yatak, kanepe, giysi dolabı, koltuk gibi eşyaların içinde yaşamaktadır. İnsanlar geceleri uyku halindeyken tahta kurularının ısırıklarına maruz kalırlar. Bu canlılar yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Her yumurtlamalarında yaklaşık 200 adet yumurta bırakırlar. Tahta kuruları ihtiyaçlarından çok daha fazla kan emen canlılardır. Kendi vücutlarının 5-6 kat fazlası kan emerler. Tahta kurusunun ısırığı çocuklar üzerinde fazla etkili olur. Tahta kurusunun ısırdığı bölgede oluşan rahatsızlıklar; Kaşıntı Kabarma Kızarıklık Şişlik Tahta kurusu gece ortaya çıkar kan emerek beslenir. Tahta kurusu hortumunu derinin en hassas yerinden sokar, kanın pıhtılaşmaması için özel bir sıvı salgılar. Tahtakurularının salgıladığı bu sıvı narkoz etkisindedir. Isırdığı canlı, ısırıldığının farkına varamaz. Tahta kurularının yaklaşık 75 türü vardır. En bilinen türü ise Lectularius cinsidir. Bu canlılar her çeşit canlının kanını emdiği için, bünyelerinde mikrop barındırmaktadırlar. İnsandan insana gezindiği takdirde hastalıkların yaşanmasına sebep olurlar. Tahta kuruları bir günde yaklaşık 5 kez kan emebilir. Profesyonel Tahta kurusu İlaçlama Hizmeti Bu canlılarla mücadele etmek zordur. Bireysel yollarla baş etmeye çalışmak etkili çözüm sağlamaz. Mutlaka tahtakurusu ilaçlama hizmeti veren ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır. Titiz ilaçlama şirketi her çeşit böcek ve haşere türü ile mücadelede ilaçlama yapan profesyonel bir firmadır. Günün her saati ilaçlama hizmeti sunan firmamıza iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. İstanbul?un her ilçesinde ekonomik fiyatlarla ve kaliteli hizmetimiz ile tüm zararlı böcek ve kemirgen türleri ile mücadele etmekteyiz.


featured project

Tatarcık İlaçlama

Tatarcık ilaçlama uygulama şekli kokulu tatarcık ilaçları kullanılarak mutlaka ama mutlaka sisleme şeklinde bir uygulama gerektirmektedir. Kokusuz ilaçlar kullanılarak önlenmeye çalışılan tatarcık sinekleri bu ilaçlama şeklinden etkilenmezler bunun nedeni kokusuz ilaçlar sadece uygulandıkları yüzeylerde böcek ve sineklerin konması ile öldürücü özelliğini gösterip dip alanlar ve çatlaklar gibi yerlerde gizlenen haşereleri çıkarma özelliği olmadığı için tatarcık sineği ilaçlama başarıya ulaşamaz. Garantili tatarcık ilaçlama ancak bilinçli ve doğru yöntemler ile yapıldığı takdirde geçerli olur ve sırt pompası ile yada kokusuz ilaçlar ile yapıldığı zaman sorun devam etmektedir. Neden kokulu ilaçlama ile bu sineklerin ilaçlaması yapılmalı sorusunun en net yanıtı pis sinekler olan bu zararlı sineklerin yaşam alanları genelde lağım kanalları yakınlarında yada havalandırma boşluklarında dahada kötüsü merdiven altları ve duvar aralarında olduğu için kokulu tatarcık ilaçlama yapılması bir zorunluluk halini almaktadır. Bazı müşteriler haklı olarak bir başka firma ile görüştüm onlar bana kokusuz ilaçlama ile tatarcıklar yok edilir kokulu yöntem ve sisleme tatarcık ilaçlama tehlikeli yada sağlıksız gibi bir takım bahaneler öne sürmekte şayet müşteri ikna olup ilaçlama yaptırdıysa ölmeyen tatarcıklar görülmeye başladığı zaman geçiştirmek amaçlı 15 gün sonra ikinci bir tatarcık ilaçlama uygulaması yapılması gerekir gibi bir takım cevaplar verip insanların mağdur edilmesi yada sırf ilaçlama yapıp iş kaçmasın diye insanların aldatılması ve başka firmaları kötüleme pahasına da olsa böylesi bir tutuma girdiklerini bildiğimiz için insanların apartmanda tatarcık ilaçlama yaptırırken bu sorunları yaşamaması için bilinçli olamaları gerektiğini düşünüp gerek apartman ve gerek evde tatarcık ilaçlama yaptırırken kiminle çalıştığına dikkat etmesi mağdur olmamaları açısından çok önemlidir. Tatarcık sineği nasıl bir haşeredir? Pek çok insanın rahatsız olduğu kör sinek olarak ta adlandırılan tatarcık ilaçlama hizmetleri bu sineklerin pis ortamlarda özellikle pis su etrafları ve lağım sızıntıları olan boru ve havalandırma gibi bölgelerde ürediklerini çok küçük deliklerden bile rahatça ev içine girdiklerini bilmeleri gerekli olup en etkili tatarcık ilaçlama yöntemi hakkında bilmesi gerekenin çıkarıcı ve ani öldürücü etkiye sahip tatarcık ilaçları kullanılarak yapılması gerekliliğidir. Kokusuz ilaçlar kullanılarak yapılacak tatarcık ilaçlama servisi ya zemin üzerinde olan logar kenarlarına yada sadece dış alanda duvar diplerine yapılmasında pek mahsur olmasa da yavaş etki gösterdiği için buralarda bile tatarcık imha işleminin oldukça zaman alacağı bilinmelidir. Duvar aralarında, havalandırma ve boruların geçtiği zor ulaşılan yerlerde derin lağım kuyularında mutlaka kokulu tatarcık ilaçlama şekli seçilmeli bu hastalık mikrobu yayan ve insanları ısıran zararlı sineklerin kalıcı bir şekilde yok edilebilmesi için kesinlikle bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir.


featured project

Tesbih Böceği İlaçlama

Tesbih böceği vücut yapısı bölmeler halinde olan ve yumuşak vücudunu koruyabilmesi için üstünde sert kabuk bulunan bir haşeredir. Tesbih böceği bir tehlike hissettiği anda kendisini top gibi yuvarlak hale getirir. Tesbih böcekleri yaşadıkları ortama bağlı olarak farklı renkler alırlar. Tesbih böceklerinde en sık görülen renkler ise gri, kahverengi ve mat renklerdir. Tesbih böceklerinin baş kısmında bir çift antenleri bulunur. Yaprak, sebze, meyve gibi bitkilerle beslenir. Evlere gelen tesbih böceği saksı dipleri, banyo ve mutfak gibi nemli alanlara yerleşir, bitkilerin taze sürgünlerini ve köklerini kemirir. Açıkta bırakılan gıdalarınız üzerinde gezer, mikrop bulaştır. TESBİH BÖCEĞİ ZARARLARI Tesbih böcekleri ev ortamında açık bırakılan gıdalar ile beslenir. Tesbih böcekleri insanların tükettikleri besin maddelerinin üzerlerine ağız salyalarını, dışkılarını ve daha önce barındıkları pis ortamlarda bulunan bütün mikropları ve bakterileri bırakırlar. Bu gıdaları tüketen insanlar ise gıda zehirlenmeleri ve çeşitli hastalıklara yakalanabilmektedirler. TESBİH BÖCEĞİ İLE MÜCADELE Tesbih böcekleri çabuk üredikleri ve dayanıklı oldukları için ferdi mücadeleler sonuç vermez. Tesbih böcekleri ile karşılaşıldığı anda profesyonel ilaçlama şirketlerine başvurulmalıdır. Tesbih böceği ilaçlamasında tercih edilen ilaçlama yöntemi sıvı ilaçlamadır. İlaçlama öncesinde gıda malzemelerinin ilaç ile temasının önlenmesi, ilaçlama sonrasında ise açıkta bulunan mutfak eşyalarının yıkanması gerekir. tesbih böceği ilaçlamak için Çözer İLAÇLAMA olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.


featured project

Uyuz Böceği İlaçlama

Küçük olmalarının aksine büyük zararlar verebilen haşere türü olduğu için uyuz böceğinden kurtulmak gereklidir. Uyuz böceği ilaçlama bu durumda yaptırılması gereken yöntemdir. Uyuz böceği nerede yaşar? Deri altında üreyen bir canlıdır. Oldukça minik bir görüntüsü olan bu canlı derinin altına sızarak burada üremeye başlar. O kadar çok yumurta bırakır ki bütün deriyi sararak iltihaplara ve kaşıntılara neden olur. Deriye tünel açarak giren bir canlıdır. Uyuz bulaştıktan sonra uyuz böceği ile mücadele etmek oldukça zordur. Bu nedenle uyuz bulaşmadan önce mutlaka uyuz böceği ilaçlama gerçekleştirilmelidir. Evde uyuz böceği düşünülmesi dahi korku uyandıran bir canlıdır. Uyuz hastalığını insanlara ve hayvanlara yayan bu canlı ile baş etmek imkansızdır. Bizler sizlerin bu doğrultuda en önemli yardımcınız olmak için çalışıyoruz. Uyuz böceği nasıl ölür? Bu sorunun cevabı sadece uyuz böceği ilaçlama dır. Uyuz böceği ilaçlama ile yaşamına son verilen bir canlıdır. Uyuz böceği ilaçlama dışında hiçbir yöntem milyonlarca üreyebilen bu canlıyı yok etmemeye yaramamaktadır. Uyuz böceği ile mücadele noktasında ilaçlardan başka bir yardımcı etken yoktur. Özellikle köpeklerde ki hastalıkları insanlara taşıyan bu zararlı haşere hayli tiksinti duyulan bir canlıdır. Vücuda girer ve yumurtlamaya başlar. Yumurtlamadan sonra yaklaşık iki hafta geçer ve hastalık vücuda yayılmaya başlar. Deri kızartılar halinde kabarır ve iltihaplı görüntü tüm vücudu sarar. Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır ki bu durum etraftaki kişileri de tehdit etmektedir. Uyuz böceğinden kurtulmak için günlerce süren tedaviler yerine vaktinde alınmış bir ilaçlama önlemi ile bu canlıyı hayatımıza hiç dahil etmeyiz. Başınız bu haşereler ile derde girmeden önce uyuz böceği ilaçlama şirketleri ile görüşüp bu konuda uzman yardım almanız bu nahoş durumu başlamadan sonlandıracaktır. Uyuz böceği ilaçlama fiyatları sizlerin karşı karşıya olduğunuz bu hastalık yapan böcek tehlikesi ile karşılaştırıldığı zaman oldukça düşük fiyatlardır. Sizlerde zamanında yaptıracağınız bir ilaçlama sayesinde bu canlı ile temasınızı başlamadan kesebilirsiniz. Bırakın uyuz böcekleri sizden uzak dursunlar sizde huzur dolu bir yaşam yaşayın. Bizler bu konuda sizlere 7/24 kesintisiz bir hizmet sunmanın onurunu yaşıyoruz.


featured project

Yılan İlaçlama

yılan ilaçlaması yapmadan önce bu canlıları biraz daha yakından tanımaya çalışalım. Yılan günümüz yaşantısında ve geçmiş dönemlerde insanların çekindiği ve çok tehlikeli sürüngen grubuna dahil olmuştur. Yılan boyları 10 cm den 10 m ye kadar türlerine göre çeşitlilik gösterir. Yılan omurgalı ve çatal dilli bir sürüngen olup bu uzvuyla besin ihtiyacını ve koku alma duyusunu yerine getirir. Yılanlar yapı gereği sürüngen olduklarından üzerinde bulundukları yerden gelen tüm titreşimlere duyarlıdır. Yılanlar çenelerini toprağa yapıştırdıklarında kilometrelerce uzaktaki sesleri duyabilirler. Dünya üzerindeki yılanların %99 u zehirlidir. Yılan genellikle yaz mevsimi hayvanıdır ve etçil beslenir. Besinleri genelde zehirle etkisiz hale geldiği için her türlü canlı grubundan seçilir. Yılanlar yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar, yumurtlarını toprak altları ve kaya dipleri gibi kendilerine yaşam alanı seçtikleri yerlerde korurlar. Yılanlar kurbanlarını önce sokarak zehir yöntemiyle etkisiz hale getirir, sonra onları yutarlar ve sindirmeleri uzun bir süre alır. Bu süreçte yılan başka bir besin ihtiyacı hissetmez. Yılanlar beslenme güdüsüyle yaşam sahalarımıza kolayca sızabilirler. Bu sürüngenlerin görüldüğü yerde umumiyetle müdahale gerekir ve profesyonel olmalıdır. Yılan ilaçlama esnasında bireysel mücadele yararın yanında çoğu kez ölümle sonuçlanan zararlar getirir. YILANLARINZARARLARI Yılanlar normal yaşantılarımızda karşılaşabileceğimiz hayvan türlerinden değildir fakat karşılaşıldığında diğer hayvanlara oranla insan hayatına tehlikeli müdahalesi en fazla olan sürüngenlerdendir. Yılan zehiri genelde avını eritebilecek güçte bir sıvı içeriklidir ve bu sıvı insan vücuduyla buluştuğunda ölümcül sonuçlar doğurur.Yılanlar rahatsız edilmedikleri sürece ve besin amaçlı olmadığı sürece insanlara yaklaşmazlar bu sayede yılanlardan görüldüğü yerde uzak durmakta fayda vardır.Yılan sokması halinde ise vücuda bağlı olarak organ iflasları,kaslarda duyarsızlık ,hareket kabiliyetinde tutarsızlık,yanma hissi,ateş gibi rahatsızlıklar görülebilir.Böyle bir durumla karşılaşmamak için ve önceden önlem amaçlı profesyonel bir müdahale gerekebilir . YILAN İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ Yılan İlaçlama yöntemleri hayvanların son derece zeki ve zehirli oldukları için yöntem olarak diğerlerinden farklıdır. Öncelikle yılanlarla birebir yakınlaşmalardan kesinlikle uzak durulmalı. Ani müdahalelerle yaklaşılmamalıdır. Yılanlarla baş edebilmek bireysel olarak çok zordur. Yılan türleri zehirli oldukları için müdahalelerde bilinçli yaklaşım ve üretici çözüm gerekir.